GÖÇ

“Atayurttan Anadolu’ya”

Kuraklık ve kıtlık neticesinde Türkistan’dan büyük göç başlar. Tarihimizde Ergenekon’dan çıkış destanı işlenir. Ebul Hasan Harakani Ocağında Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu fethi için görevlendirilmesi Anadolu ya ilk yerleşim olan Ahlât’a yerleşim anlatılır. Ahlât’ta Malazgirt Meydan

Muharebesi öncesi Kürt Beyi Şeyh Sadi-i Şirazi ile kurulan ittifak ve 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinde Bizans ordularının mağlup edilmesi. Konya Selçuklu dönemi işlenirken “kime göre karanlık çağ,kime göre aydınlık çağ”sorusuna batı ile kıyaslamalar yapılarak cevap aranır.Şeyh Edibali’nin misafiri Osman Gazi’nin rüyası canlandırılır.1453 İstanbul’un fethiB işlenir.Çöküş dönemi akabinde Çanakkale savaşı danslarla ve türkülerle işlenip Milli Mücadeleye Afyon Kocatepe’den yükselen”Ya İstiklal Ya Ölüm”parolası ortaya konur.Kurucu meclis iradesiyle seyirciye “Ne Yaptınız Mukaddes Emaneti” sorusuyla final yapılır.

Oyunumuz Müzikal olup özgün Türk Dünyası müzikleriyle sahnelenecektir.bu alanda ilk olacağına inandığımız oyunumuz geleneksel Türk tiyatrosu öğeleri ile çağdaş tiyatronun güzel bir sentezi olacaktır.