İstanbul Şehir Tiyatrosu'ndan ciğer kokusu geliyor!


Safahat oyunumun turnesinde bir otel odasında İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Sayın Erhan Yazıcıoğlu’nu seyrediyordum. Siyasi idarenin hiçbir müdahalede bulunmadığını hatta isim isim Sayın Kadir Topbaş, Sayın Abdurrahman Şen beylere sitayişle teşekkür ettiğini görünce sevinmiştim. Ortalık sakinleşti işler yolunda dediğimiz anda İstanbul Şehir Tiyatrolarında Sayın Erhan Yazıcıoğlu (tanımayanlar için meşhur Karadayı dizisindeki bakan rolünü oynayan tiyatro sanatçısı) oynadığı rolün etkisindenimdir ne ‘’ciğerim yanıyor’’ diyerek sesini yükselmeye başladı!

Acaba ne oldu da bu rahatsızlık, bu alt üst adabını aşan ifadeler kullanılmaya başladı diye merak ettim. Acaba yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir yerlerin tadilatına mı karar verdi? Çükü geçmişte Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinin yenilenmesine karar verildiğinde “Tiyatromuzu bu gericiler yıkıyor” diyerek 100 yılı aşkın kurumun önünde teneke tava çalınmaya başlamıştı! Daha sonra kimsenin tiyatro falan yıkmaya çalışmadığını aksine daha iyi daha modern salonda tiyatrocular sanatlarını icra etsinler diye tadilat çalışması yapıldığı ortaya çıktı! Çıktı çıkmasında da nezaket ve zarafette herkese örnek olması gereken camiadan birisi de çıkıp “Biz yanlış anlamışız sizden özür dileriz” inceliğini bile göstermeden sustular!

Kültür işleri daire başkanı Sayın Abdurrahman ŞEN beyi arayıp randevu alıp ziyaretine gittim. Ortada tamiri yapılan veya yapılacak olan salon da yoktu! Mevzu nedir diye araştırdığımda gerçeğin aynı olduğunu! Her türlü üslupsuzluğun aynı şekilde devam ettiğini acı bir şekilde görmüş olmaktan da ayrıca üzüldüm! Neymiş efendim ‘’teşvikler ödenmemiş’’(!) Neymiş efendim “yıllarca başrol oynayan oyuncular varmış ve bunlara kadro verilmeliymiş”(!) Neymiş efendim ‘’birkaç arkadaş Gezi Parkı'nda dolaştı diye’’ bunlar revamıymış! Sayın Erhan YAZICIOĞLU CNN Türk televizyonunda Mirgun Cabas’a canlı bağlantıda aynen bunları dile getiriyor! Kanal CNN programcı Mirgun Cabas(!) Bunları sebep göstererek de istifa ettiğini söylüyor! Birincisi kendisi istifadan önce derhal bu ifadelerinden dolayı resmi ve alt üst çalışma mevzuatı gereğince görevden alınmalıdır! Görevden alındıktan sonra da Sayın Yazıcıoğlu İstanbul Şehir Tiyatrolarından istifa etmelidir! Hiçbir tiyatro emekçisi ‘’para alamadığı’’ için istifa etmez Sayın Yazıcıoğlu! Bu mesleğin bir sevda işi olduğunu o kurumun içerisinde ki büyüklerimizden öğrendik biz! Birçoğu ebediyete intikal eden Darülbedayi terbiyesinin asil abideleri büyüklerimizden! Bendeniz yetkililer ile yaptığım görüşmede ‘’ bir incelemenin yapıldığını teşvik ödemelerinin bundan geciktiğini’’ öğrendim! Yoksa 21 yıldır paraları tıkır tıkır ödeyen siyasi iktidarı ‘’para ödemiyor’’ iddiası ile suçlamak sanatçı ve 100 yılı aşkın bir kurumun başında ki idareciye yakışmamıştır! Gelelim şu kadro meselesine! Sayın Yazıcıoğlu’nu İstanbul Şehir Tiyatrolarında bu zamana kadar verilen kadroların nasıl verildiğini açıklamaya davet ediyorum! İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosunda akraba dost ahbap ilişkisi ile kaç kişiye kadro verilmiştir?

Otuzu aşkın konservatuar mezunu binler ile ifade edilen genç oyuncular günde 3 simit ile hayatlarını idame ederken! Ülkenin en eski tiyatro kurumunun başında ki yönetici bugüne kadar süregelmiş akraba, dost, ahbap ve belli aidiyetler gözetilerek verilen kadro telaşına düşmesi ne acı! Gelelim şu gezi olaylarında arzı endam eden sanatçılara (!) Sayın Erhan YAZICIOĞLU o masumlaştırmaya çalıştığın gezi olaylarında bu ülkenin gençleri öldü! Bu ülkenin, günlerce aç, susuz, uykusuz, kafalarına yağan taş ve sopalardan sakınamayıp düşen polisleri şehit oldu! Bu ülke insanlarının vergileri ile alınan devlet malları tarumar edildi!

Sayın Yazıcıoğlu açıklamanda ‘’Tayip bey’’ diyerek söze başlıyorsun! ‘’Tayip bey’’ değil Sayın Yazıcıoğlu ‘’Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’’ demeliydin! Evet, açıklamanda sonradan düzeltmeye çalışıyorsun(!)

Tıpkı ‘’Kara Dayı’’ dizisinde ki rolünün üslubu(!) Sayın Yazıcıoğlu masumlaştırmaya çalıştığın ve bizzat tweet atarak senin de arzı endam ettiğin o gezi olayları bir darbe girişimiydi! Neyin diyetini ödetmeye çalıştılar sana? O kadro ataması istenen arkadaşlarımız kimin akrabası da seni istifanın eşiğine getirdi? Çık açıkça bunları dile getir veya buyur senin seçtiğin televizyon kanalında seninle bunları konuşalım? Söylediğin tek bir doğru var Sayın Yazıcıoğlu! Evet, İstanbul Şehir Tiyatrosundan ciğer konusu geliyor! Kokusu gelen ciğer senin ciğerinin kokusu değil! O kokusu gelen ciğer verdiği vergiler ile ayakta duran kurumda, inançları ve değerleriyle alay edilen bu milletin yıllarca yanan ciğerinin kokusu! Buradan yetkililere seslenmek istiyorum; Ne olur kurtulun artık ‘’bizim bu alanda adamımız yok’’ yanlışından! Dün nasıl siyasetten ticaretten uzak tutulan Anadolu çocukları olan sizler o makamlarda hizmet veriyorsanız! Otuzu aşkın konservatuardan mezun olmuş bilgili donanımlı en önemlisi de edepli, tiyatro mesleğini aldığı paraya ve kadro vereceği akrabalarına göre yapmayacak Anadolu çocukları var!

NOT: Trabzonspor yazımdan sonra birçok Trabzonsporlu aradı meğer ne kadar da dertli Trabzonsporlu varmış! Önümüzde ki yazıda devam edeceğim.


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square