Trabzonspor nasıl kurtulur? 2


“Trabzonspor nasıl kurtulur?” diye bir sordum bin ah işittim. Yazıma başlarken şu seyirci tayfasına da iki çift laf etmeden geçemeyeceğim. Özellikle de ağzından salyalar akarak küfür eden cenaha… Destekledikleri takımın idarecileri, hocası, alt yapıya bakmadan alt yapıdan gelenleri ilk 18’e bile almayıp yerlerine -hem de o seyircilerin çoluklarının çocuklarının rızkından kesip inandıkları misyonu yaşatma adına verdikleri paralarla- dışarıdan futbolcu transfer etmelerine sessiz kalıp(!) sadece maçtan maça kulüp idarecilerinin ve misyonun şuuruna yabancı hocanın, sahaya sürdüğü söylenen marşın ruhunu idrak edemeyen -devşirme futbolcuları alkışlamaktan başka bir şey yapmadıkları halde, önü kesildiği için bu gidişata itiraz ettiği için, hain ilan edilip başka takımlara giden, yetiştikleri Ocaklarında 18’e bile alınmazken gittikleri takımların ilk 11’inde yer alıp o takımların vazgeçilmezleri olan kişilere küfredenlere… Bu futbolcu arkadaşlarımızın tek suçu, bu seyirciler gibi sadece önüne konulanları alkışlamayıp itaat etmemeleri. Oysa bu futbolcuların çoğunu tanırım. Konu Trabzonspor olduğunda gözleri dolar, yumruklarını sıkarlar, gözlerini kapatıp sanki “Çırpınan Karadeniz’in” sesini dinlerler. Küfür, yaratılmışların en şereflisi insana yakışan bir haslet değildir. Bunu yazmasaydım emin olun ve bal altında kalırdım. Tıpkı o tribünlerden küfürler savuran seyirciler gibi… Gelelim “Trabzonspor Nasıl Kurtulur?” mevzumuza; İyi bir Trabzonsporlu olduğuna inandığım -70’li yıllarda Trabzonspor sevdası yüzünden dayak yemiş bedel ödemiş- bir ağabeyim zahmet buyurup ziyaretime geldi. Sarıldık kucaklaştık kokusunu bile ne çok özlemişim. Öyle demeyin dostlar, ha bu çırpınan Karadeniz’in ninnisiyle büyüyen insanlar bir başka güzel kokarlar! ”Kardeşim Ahmet, mademki Trabzonspor’u bu kadar seviyorsun ve kendine dert edip köşende yazıyorsun bu kulübün kongresi var, anlat gördüğün yanlışları ve doğruları kongrede yarışsın düşüncelerin” diyerek başladı söze. Oysa bir önceki yazımda da bahsettiğim tespitlerin gerçeğini bizzat kendisi de yaşıyordu. Ağabey ben bırak 18’e girmeyi tribüne seyirci olarak bile alınmıyorum!”dedim. Geçmişin ve ödediğin bedel hepimizin malumu mutlaka delegesindir sen neden dillendirmiyorsun, mesela son kongrede nasıl oy kullandın, diye sorduğumda derin bir iç çekti gözleri doldu, çay bardağını tutan parmakları sıkıldı kenetlenen dişlerinin arasından fısıltıyla karışık “Ben artık delege değilmişim!”dedi. Silmişler! Birden yerinden kalkıp odanın içerisinde volta atmaya başladı.

- Volta konusunda Mamak’tan eğitimliydi. Mektebinin adı “Medrese-i Yusufiye”ydi. Bendeniz Medrese-i Yusufiye’nin talebesi olamadım. Mamak medresesini de yakın zamanda kaybettiğimiz cennet mekân Mevlüt Çelik ağabeyimizin anlattıklarından bilirim.

- Odayı bir sessizlik kapladı ne diyeceğimi bilemedim. Odanın sessizliğini elinde salladığı Oltu taşı tespihin, imamesinin ucundaki gümüş hilallerin çıkardığı ses bozuyordu. Gözüm hilallerde takılı kaldı! Bir anda omuzlarımın mengene gibi sıkıldığını, kemiklerimin sesinin birbirine çarpan hilallerin sesini bastırdığını hissettim, bir çift göz bebeğinin fırlamaya hazır ok gibi gözlerime dikildiğini gördüm! Birbirine kenetlenmiş dişlerinin arasında hırıltıyla karışık “ Takımın puan cetvelindeki yeri kötü!” -omuzlarımı sarsarak- “ Kapının önüne kadar geldi, eğer böyle giderse korkarım kapının dışında kalacak! ”dedi. “Meclisin…” Ne meclisi ağabey kendine gel diyecek, oldum. “Takıldığın şeye bak, kapının önüne kadar sürüklenmiş olmak seni ilgilendirmedi de meclise mi takıldın?” dedi. Ne yalan söyleyeyim içimden “Nerden girdim bu Trabzonspor mevzusuna!” dedim. -Bu arada ağabeyim de ta Trabzon’un Sürmene ilçesinden kalkıp gelmişti. .O bir Sürmeneliydi! Evet, Trabzonspor Nasıl Kurtulacaktı? Doğru ya tam kapının önünde, ya dışarıda kalırsa! Trabzonspor’suz bir ligin olabileceğini ben hiç düşünmedim ki. Bırakın kapının dışında kalmayı ben Trabzonspor’un Şampiyon Kulüpler kupasını alacağına inanıyorum. Oysa o tam kapının eşiğinde Allah muhafaza!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square