Asım’ın Nesli mi? Haluk’un Nesli mi?


Bugün 24 Aralık 2015… Ben de dahil çoğumuz 24 Aralık dendiğinde kendimizce anlamlandırdığımız olayları hatırlarız. Mesela 24 Aralık 1867 denseydi kaçımızın aklına, Tevfik Fikret’in doğum günü olduğu gelirdi. Eminim ki 24 Aralık 1867’ye Tevfik Fikret’in doğum günü cevabını verenler için, 24 Aralık 1961’in anlamı da önemlidir. Çünkü Tevfik Fikret- Haluk bugünkü yaşamış olduğumuz halin, dünüdür. Bugünkü kavganın taraflarından biri de Haluk’un neslidir!

Tıpkı taraflardan birinin de 20 Aralık 1873 dendiğinde Mehmet Akif Ersoy’un doğum günü diyebilenler için 27 Aralık 1936 dendiğinde “Mehmet Akif Ersoy’un ölümüdür” diyen Asım’ın Nesli olduğu gibi.

Gelelim 24 Aralık 1961 tarihine, işte gizem bu tarihte gizlidir. Haluk’un Nesli, 24 Aralık 1961’de Tevfik Fikret’in nâşını, Tevfik Fikret’in son nefesini verdiği adıyla anılan müzenin yanına defnetmişlerdir.

Önümüzdeki yıl nasip olur da 24 Aralık tarihinde bu köşede yazmak nasip olursa bu yazı emin olun farklı olacak. Çünkü üç gün sonra 27 Aralık, merhum Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verişinin 79. yıldönümü. Altı yıldır 81 vilayeti dolaşarak “Mehmet Akif Ersoy Dönüyor! Ya Siz Neredesiniz?” adlı oyunu oynuyorum. Oyun sonunda seyirciyi selamlamaya çıktığımda misafirlerimle Akif üzerine ve Almanların meşhur şairi Goethe üzerine kısa bir sohbetim oluyor. O sohbetin sonunda “Mehmet Akif Ersoy nerede ve hangi tarihte ölmüştür?” diye sorduğumda tarihi doğru bilenler az da olsa var ancak mekân hususunda verilen cevapların hepsinde bir kelime doğru: ”Mısır”. Oysa merhum Mehmet Akif Ersoy 27 Aralık 1936 tarihinde saat 19.45’te İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı'nda “Yarabbi bu millete bir daha istiklal Marşı yazdırtma” sözünü vasiyet ederek, o istiklal Marşı'nı hiçbir kitabına almayıp bizlere hediye edip son nefesini vermişti!

Haluk’un nesli, bugün Aşiyan Mezarlığı'na çocukları, torunlarıyla Tevfik Fikret’in mezarına gidip az ötedeki Tevfik Fikret Müzesi'nde de Tevfik Fikret’i ve Haluk’u anacaklar. 27 Aralık Pazar günü İstanbul’da yaşayanlar ve İstanbul dışından özel görev bilip gelenlerle sabah 09.00’da Edirnekapı Şehitliği'nde bulunan Mehmet Akif Ersoy’un mezarında olacağız. Gelemeyen dostlar tıpkı 20 Aralıkta olduğu gibi bulundukları mahalde yatsı namazını müteakip toplanıp, Kuran tilavetiyle ve dualarla anacaklar. Babası Haluk’a Batıya gitmesini ve Batıda ne bulur ise alıp getirmesini öğretmişti. Mehmet Akif Ersoy da Asım’a Batıya, Berlin’e gitmesini bir önemli farkla öğütlemiş; Avrupa’nın müspet ilmini almak üzere gitmesini söylemiştir. Nitekim Safahat’ta Asım da öğrenimini tamamlamak üzere Berlin’e gitmeye söz verir.

Haluk Batıya gitti dönmedi, din değiştirip papaz oldu ve Amerika’da öldü. Asım Akif’in çocuklarından birinin adı değil, o, kendinden sonraki neslin çocuklarını kendi çocukları bilip “Asım’ın Nesli” diye tarif etmişti. Asım’ın Nesli geç de olsa uzunca bir zaman sonra döndü devlet yönetmeye başladı hatta Asım’ın Neslinden biri olan Sayın Aziz Sancar şampiyonluk madalyasıyla döndü. Yaşadığımız hal, adeta Haluk’un nesli ile Asım’ın neslinin birbiriyle kavgası! Sizi bilmem ama Asım’ın nesli olma gayretinde olan bendenizin kavgası, hep

Haluk’un nesliyle oldu.

1996 yılında İstanbul’a geldim.1998-2002 yılları arasını görevim nedeniyle Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde geçirdim. Sarıyer’deki evimden çıkıp Aşiyan üzeri Galatasaray Lisesi’nin önünden geçip Mısır Apartmanı'na yaklaştığımda başım hep önüme düştü; çünkü Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verdiği Mısır Apartmanı'nın kapısında sadece bir tabela asılıdır. O da İstanbul’un en namlı eğlence yeri tabelalarının arasında mahzun! O gün bugündür Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bulunan Mısır Apartmanı'nda Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verdiği 8 ve 9 numaralı dairelerin “Mehmet Akif Ersoy Müzesi” olması için çırpınıyorum. Gün bugündür, Asım’ın nesli talep ediyor Mısır Apartmanı'nın 8-9 numaralı daireleri Mehmet Akif Ersoy Müzesi olsun. Dostlarımla 27 Aralık 2015 Pazar günü dedem Mehmet Akif Ersoy’un Edirnekapı Şehitliği'nde bulunan mezarı başında dua ettikten sonra saat 13.00’te bu dileğimi son kez dillendirmek üzere İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı önünde olacağım. Buyurunuz, beraber olalım sesimiz gür çıksın.


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png