Saf Ahmet Hakan ve Ağustos Böceği Selahattin Demirtaş’a


Erzurum’dayım Seyyid Abdurrahman Gazi’nin (Hz. Muhammed’in sancaktarlarından) diyarı Palandöken Dağı'nın eteği, Aziziye Tabyaları'nı bağrında saklayan Dadaşlar diyarı Erzurum’dayım.

Oyunum başlamadan önce gazetelere göz gezdirirken, sevgili Ahmet Hakan’ın “Biraz da biz kandıralım” yazısına takılıp kaldım. ”Meğer ne kadar safmışız” diyordu Ahmet Hakan. Oysa Selahattin Demirtaş’ın eline, kopuzun torunu bağlamayı verip arz-ı endam ettirdiğinde kendisini arayıp çok saf olduğunu söylemiştim. Çünkü Selahattin Demirtaş bağlamayı sadece çalıyordu. Bağlamanın ne olduğunu, nereden geldiğini, tarihini bilmiyordu. Oysa Sultan Alparslan ve Selahaddin Eyyubi’den beri, Kürt-Türk o bağlamanın teliyle ortak acılarını sevdalarını haykırmışlardı! Ne Türk Kürde “O, benim enstrümanım” dedi ne de Kürt “Bu, Türk’ün enstrümanı” dedi. Sevgili Ahmet Hakan’ın farkında olmadığı, Selahattin Demirtaş’ın bunlardan habersiz sadece bağlamayı çaldığı… Şimdilerde saz çalıp, türkü söyleyen ağustos böceği Selahaddin oynamaya da başlar yakında. Gerçi ağustos böceği ömrü hikâyedeki gibi değildir! Ağustos böceklerinin ömrü kışı görmeye de yetmez.

Televizyonda haberler başladı gazeteyi bir kenara bırakıp televizyonun sesini açtım. Silopi’de şehit düşen Astsubay Kenan Yıldız’ın Adana’daki cenazesi! Ön safta Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral Sayın Hulusi Akar, önlerinde şehidimiz Kenan Yıldız’ın, sırtında Türk bayrağıyla 3 yaşındaki oğlu Melih, sık sık şehit babasının tabutunu ve fotoğrafını öpüyor, yürekler dağlandı! Yüreğim yandı, yanan yüreğimi Erzurum’un soğuğuna salıp, bırakıverdim kendimi Erzurum sokaklarına. Kendimi Aziziye tabyalarında buldum.

Aziziye Tabyaları, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında, Erzurum’u Moskof’a karşı savunmak için yapılmıştı. Gazi Ahmet Muhtar Paşa emrindeki Osmanlı ordusu 27 Ekim 1877’de Ruslar'a karşı Aziziye tabyalarına geri çekilmişti. Erzurum’u ele geçirmeyi hedefleyen Ruslar, tabyaları baskınla ele geçirmeyi planlar ve bunun içinde Türkçe konuşan Ermenilerin yardımıyla 9 Kasım 1877’de Aziziye tabyasına saldırıp nöbetçileri şehit ederler. Bu haber Erzurum’da duyulunca Erzurumlular kadın erkek ellerine ne geçirdilerse Aziziye Tabyası'na koşarlar. Aziziye tabyalarında Osmanlı ordusu ile omuz omuza veren Erzurum halkı, Moskof’u geri püskürtmüştü. Aziziye Tabyalarında, Erzurum halkı Ruslara karşı silah olarak kazması, küreği ve satırı ile bütünleşen yüreğiyle destanlaşmıştı! Erzurum’dayım karşımda Aziziye Tabyalarının taş duvarlarına sinmiş 138 yıldır silinmeden duran şehit kanı!

Ey Selahattin Demirtaş! 1877-1878’lerde Erivan’dan Rus ve Ermeni eşkıyalarının zulmünden kaçıp gelenlerin yurt edindiği Erzurum’da, Kürtler de yaşıyordu. Ahmet Muhtar Paşa’nın, şehit edilen nöbetçi askerlerinin içinde, Müslüman Kürt evlatları da vardı. Daha sonra aynı Ruslar, 1915’lerde Ermenileri silahlandırıp Müslüman Türk ve Kürtleri katlettirip toplu mezarlara gömdürtmüşlerdi! Sevgili Ahmet Hakan’a anlatamadığım eline bağlama verdiği Selahattin Demirtaş’ın “Ermeni Tehcirine”, “Soykırım” diyen Selahattin Demirtaş olduğuydu!

Erzurum’dayım, Aziziye Tabyalarında, karşımda 138 yıldır taş duvarlarda silinmeden duran Müslüman Türk ve Kürt ecdadımın şehit kanları! Ey Selahattin Demirtaş, sen Rusya’ya gidip Putin’in önünde diz çöküp direktif almakla, çaldığın bağlamaya ve 138 yıldır Aziziye Tabyalarının taş duvarlarındaki Müslüman Türk ve Kürt şehit kanlarına ihanet ettin! Sen adını taşıdığın Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’ye ihanet ettin! Bilesin ki önünde diz çöktüğün direktif aldığın II. Alexander’in torunu Putin’dir; ama hesaba katmadığın Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başındaki de II. Abdülhamid’in torunu Recep Tayyip Erdoğan’dır.


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png