Theodor Herzl, Davos, Van Minüt!


İsviçre İslam Toplumu Gençlik Teşkilatımızın düzenlediği, “7. Altın Hilal Film Festivali” jüri üyeliği için İsviçre’ deyim. Genç kardeşlerimiz bize, İsviçre’yi gezdiriyorlar. 26 kantondan oluşan Almanca, Fransızca, İtalyanca’nın konuşulduğu bunun yanında içerisinde Lihtenştayn isimli bir devletin yer aldığı, Konya vilayetimizin yüzölçümüne eşit ülke, İsviçre.

Basel şehrindeyiz Ren Nehri yanımızdan akıyor. Mihmandarımız bize, bulunduğumuz şehri anlatıyor, önümüzde bir köprü, bir yanımızda Almanya, bir yanımızda Fransa evleri. Mihmandarımızın anlattığına göre buralarda yaşayan insanlar arasında şöyle bir anlayış mevcut, İsviçre’de çalışılır, Fransa’da ikamet edilir, Almanya'da alışveriş yapılır. Öğreniyorum ki insanlar gerçekten de İsviçre’de çalışıyor, iş çıkışı Almanya’dan market alışverişi yapıp, Fransa’daki evlerine gidiyorlar.

İsviçre’de yaşayanlar, aynı dinin farklı mezhebin ve dillerin mensupları olarak, farklılıklarıyla bir arada yaşamayı başarabilmişler! Bir an ülkem geldi aklıma; Türkiye, Irak, Suriye sınırı; yaşadıklarımız, yaşananlar!

Ülkem ve sınırında yaşananları ve aynı dinin, aynı tarihin çocukları olarak birlikteliğimize düşen gölgeleri düşündüm. Yaşadığımız coğrafya geldi aklıma! Ben bunları düşünürken, bir binanın önünde durdurdu bizi mihmandarımız. Önünde durduğumuz, şimdilerde kumarhane olarak kullanılan bina, 29 Ağustos 1897 yılında Theodor Herzl liderliğinde birinci siyonist toplantısının yapıldığı binaydı.

Politik siyonizmin kurucusu, Theodor Herzl, Tevrat'ta anlatıldığı gibi “vadedilmiş topraklar”da, Kudüs'te bir İsrail devleti kurmak için, Sultan Abdülhamit Han’dan para karşılığı toprak istemiş! Cennet mekan Abdülhamit Han ise, “Ben bir karış dahi olsa toprak satmam. zira bu vatan bana değil, milletime aittir. milletim bu vatanı kanlarıyla mahsüldar kılmışlardır. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan, tekrar kanlarımızla örteriz” cevabını vermişti!

Bugünkü, Filistin, Gazze, İsrail!

Mihmandarımızın, “Yarın da Davos ziyaretimiz olacak” sözü bir başka aleme götürdü bendenizi. Doğru ya, bugünlerde Davos zirvesi yapılıyor burada. Dünyanın en tanınmış işadamları ve siyasetçilerinin bir araya gelip, dünyanın en önemli sorunlarının tartışıldığı konferansların yapıldığı zirve! İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu, Oxfam'ın raporuna göre, dünyanın en zengin 62 milyarderinin serveti, dünya nüfusunun neredeyse yarısının, yani 3,5 milyar insanın mal varlıklarına denk geliyormuş!

Şimdilerde bu zirveyi neden yaparlar ki! 3,5 milyarın daha neyi kaldı ki alacakları? O insanlar artık, ölüme bile rüşvet vererek gidiyorlar! 2009’un Ocak ayına kadar her şey yolunda gidiyordu onlar için Davos’ta; 29 Ağustos 1897’de Theodor Herzl ’in siyonist toplantısını yaptığı şehrin yanı başındaki Davos’ta.

2009 zirvesinde 3,5 milyarın sesi ilk kez duyuldu masada, “Van minüt!” (one minute), bu ses, Theodor Herzl’e haddini bildiren Sultan Abdülhamit Han’ın torunu, Recep Tayip Erdoğan’ın sesiydi! Karşısında da Theodor Herzl ’in torunu, Şimon Peres! Sultan Abdülhamit Han’ın torunu, benim Cumhurbaşkanım Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Van minüt, dünya beşten büyüktür” demişti. İsviçre’deyim, hani dünya zenginlerinin, yaşadıkları ülkelerden kaçırdıkları paraların saklandığı ülkede!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png