Davos yolunda bir şehzade kesti yolumu!


İsviçre’nin nerede olduğunu bilmeyiz çoğumuz. Çoğumuz da haritada yerini gösteremeyiz. Ama Lozan, Cenevre son günlerde de Davos dendiğinde çoğumuzun söyleyecek sözü vardır. Zenginin malı züğürdün çenesini yorar ya, gayrimeşru servetlerden söz açılsa, haritada yerini bilmesek de İsviçre’yi adres gösteririz. Oysa ülke ve millet olarak kader çizgimizde çok önemli bir yeri vardır İsviçre’nin! 29 Ağustos 1897 yılında TheodorHerzl, 1. Siyonist kongresini bu ülkenin Basel şehrinde toplamıştı. Bugün Gazze’nin yetim kalan çocukları dul kalan eşleri o toplantıda hedef seçilmiş, cihan imparatorluğunun paylaşım haritası bu ülkenin şehirlerindeki salonlarda çizilmişti! 24 Temmuz 1923 tarihinde, yanan evimizden en değerli hazine Anadolu’yu bu ülkenin Lozan şehrinde kurtarabilmek için, 24 Temmuz 1923 de bir kısmı cetvelle çizilen sınırların acı faturasını, 93 yıl sonra Hakkari, Çizre’de hala şehit kanlarıyla ödemekteyiz! Geçen yazımda Davos’a gideceğimi yazmıştım. Öyle ya dünyanın zenginleri, siyasetçileri, sanatçıları kısaca dünyanın önde gelenleri toplanıp, dünyanın kaderini çiziyorlardı. Bu ülkenin bir diyarında, her ne kadar çizen sanatçıların arasında olmasam da, kaderi çizilen bir sanatçı olarak merak ettim şu Davos’u ve yola revan oldum. Sanki memleketim Ordu’nun Çambaşı Yaylası'na gidiyorduk tek bir fark, yollar asfalt! Her bir ev, otel ya da restoran özenliydi. Hülasa dünya zenginleri para akıtıyor bu diyarlara. Bir de ülkemdeki “Yayla Yolları” projesi geldi aklıma, bu projeye karşı çıkanlar! Oysa benim memleketim Ordu’da babam, kardeşim tefecilik kucağında yıllardır inim inim inlemekte! Tabi ya, zamanında 1. Köprü'ye karşı çıkanlar, barajlara karşı çıkıp Bulgaristan’ın elektiriğine bizi mahkum edenler hep vardı, oyun aynı! İsviçre’nin Davos köylüsü zenginlik içerisinde, Ordu’nun Karaağaç köylüsü tefecilik insafsızlığına teslim yaşamalı. Arabamız anayoldan çıkıp, tali yola girdi. Nereye gittiğimizi soracak oldum bir kilisenin önünde durduk. Mihmandar kardeşimiz, kilisenin bahçe kapısını açıp bendenizi buyur etti. Karlara bata çıka mezarların arasından geçerek, kenarda köşede kalmış bir mezar taşının önünde durduk. Mezar taşının etrafındaki karları elleriyle temizledi. Eğildim ve mezar taşında yazan ismi okudum. Yorgunluktan yanlış okudum galiba dedim, gözlüğümü taktım. İsviçre’de bir köy kilisesinin bahçesindeki mezarlar arasında bir mezar taşında, Rachid OSMAN (1888-1962) ve Rosa OSMAN KELLER (1908-1994) yazıyor! Mihmandar kardeşimin “Sultan Abdülhamit Han’ın yeğeni” dediğini duydum sadece! İsviçre, Theodor Herzl ,Abdülhamit Han,Davos , Raşit Osman! Sürgün edilen hanedan ailesinin bir ferdi Raşit Osman ve eşi Arife Kadriye Sultan da sürgün hanedan ailesinden!

“Osman Raşit Efendi Fransa’nın Nice şehrinde gündelik işlerle, bazen bulaşıkçılıkla, bazen sokak köşelerinde kibrit çakmak satarak, çoluk çocuğunun maişetini temin ediyor... Ancak hayat fevkalade zor geçiyor. Derken, Kadriye Sultan, İsviçre asıllı Rosa Keller isimli biriyle tanışıyor... Rosa, Fransa’ya Fransızca öğrenmek için gelen bir genç hanım. Saray eğitimi alan ve iyi derecede de Fransızca bilen Kadriye Sultan’ı çok seven Rosa yanlarında kalıyor… Yıllar ıstıraplı bir biçimde geçiyor, Arife Kadriye Sultan çektiği sıkıntılara daha fazla dayanamıyor, hastalanıyor ve 1935 senesinde vefat ediyor… Ölmeden önce ise Rosa Keller’den, çocuklarının anne sevgisinden mahrum olmamaları için, Osman Raşit Efendi’yle evlenmesini istiyor! Kadriye Sultan genç denilebilecek bir yaşta vefat ettikten sonra çok sevdiği Sultan Hanımefendi’nin vasiyetine uyan Rosa Keller, Osman Raşit’le evleniyor… Ve bir müddet sonra da kocası ve çocuklarla birlikte memleketi olan İsviçre’ye dönüyor.”

Bir berber dükkanında hayatına devam eden Raşit Osman Efendi, şimdi İsviçre’nin Davos yolu üzerinde, bir köy kilisesi mezarlığının, bir köşesinde yatıyor! Bir daha Davos’a gelirmiyim bilmiyorum . Size de illa gelin görün de demiyorum . Ancak ne zaman buralara yolum düşerse ,buraya İsviçre Glarus Obstalden’e Raşit Osman’a geleceğim.


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png