Şifre ölüm!


“Göç göç oldu, göçler yola düzüldi. Uyku geldi, ela gözler süzüldi. (oy oy süzüldi) Üç gün oldi, elim yardan üzüldi. (oy oy üzüldi) Ağam nerden aşar, yolu yaylanın. (oy oy yaylanın anam yaylanın)” …….

Sarıkamış’tan dönüyorum, TRT Erzurum Radyosu’nda rahmetli Mükerrem Kemertaş... Türkü bitiyor ve saat başı haberler başlıyor. Elim yüreğimin üstünde, Allah’ım ne olur olmasın, bir tane daha şehit haberine dayanacak mecalim kalmadı! Kolay mı? 101 yıldır tarihin derin dondurucusunda bekleyen şehitlerimin diyarından dönüyorum. Üstelik de Erzurum’dan geçiyorum yan tarafımda yüz küsur yıldır taş duvarlardan silinmeyen şehit kanlarının olduğu Aziziye Tabyaları! Şehitlik ne kadar kutsal bir değerdir, şehit olmak, şehit evladı olmak! O makamın değerini gerçekten idrak eden herkes gibi ben de dualarımı, “Allah’ım şehitlik makamıyla şereflendirip huzuruna çıkar” diyerek tamamlarım.

Tam, şükürler olsun şehit haberi yok bu saat başında, diyecektim ki, “Ayvalık açıklarında bot faciasında ölenlerin sayısı 32 ye çıktı” sözleriyle irkildim! Kurtarma ekibinden biri konuşuyor: “Sahile vurmuş 7 yaşında ki kız çocuğu… Saçları kumlara karışmış halde...” Oysa ben daha Aylan bebeği unutamadım ki!

Yüreciğimde Sarıkamış’ın binlerce şehidinin yükü! Oy ölem! Ben ölem kızım! O botlara binen insanlar, önce bir kasa kiralıyor, adam başı 10 bin dolar parayı o kasaya koyuyor ve arkada bıraktığı akrabalarından birine kasanın şifresini veriyor. Eğer yolculuk sağ salim biterse arkada bıraktığı akrabasını arıyor ve o kişi şifreyi çevirip parayı ‘’İnsan Kaçakçılarına’’ veriyor! Silah değil, beyaz değil, insan kaçakçılarına! Göç eden göçmen kuşu ulaşamazsa menzile, yine o şifreyi bir başkasına emanet ediyor ve kendisi bir başka, insan kaçakçısının botuna biniyor. …..... Sarardı gül benzim döndü gazala (oy oy gazala) Tut elimden indir beni mezere (oy mezere) At üstüme avuç avuç topragi (oy oy topragi anam topragi) …...... Oysa dünyanın İstanbul’dan idare edildiği dönemlerde, ‘’Göçmen Kuşlar Vakfı’’ kurulmuştu. Uçuş rotalarında yaralanıp düşmeleri halinde onların tedavisini yaparak sürüsüne yetiştirmek üzere çalışmalar yapan “Göçmen Kuşlar Vakfı”. Yine, kışın kar ve buzdan yerlerde yiyecek bulamayan kuşların ölmemesi için buz ve kar üzerine yiyecek bırakan ‘’Darı Vakfı’’ gibi vakıflar da kurulmuştu! Sarıkamış’tan dönüyorum, dışarısı -21 derece ama ben terden sırılsıklam oldum, nefesim daraldı!

Arabanın buz tutmuş camını indirip avazım çıktığı kadar bağırıyorum; “Bitsin artık bu ölümler, göçmen kuşlar ölmesin!’’ Ey insan tacirleri, öldürmeyin GÖÇMEN KUŞLARI! Eğer meramınız PARA ise, ben o kasanın şifresini çözdüm! O kasanın şifresi: ÖLÜM!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png