Muhsin Başkan'ın yarın TRT1'de saat 23.30'da size diyecekleri var


“O, Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Elmalı köyünde doğmuş, içli bir Anadolu türküsü, o, gün geldi Mamak zindanlarında zulme karşı haykırış oldu! O, gün geldi milletinin inançlarını Meclis'e taşımak için milleti ile el ele verdi, milletin iktidarı için yürüdü, o, Ülkücülerin Muhsin Başkanı!” Bendeniz, O’nu kalabalıklara, hep böyle anons ettim. Sayın Mehmet KARANFİL’in kaleme aldığı ‘’Kırılan Güller’’ adlı oyunun, Ankara’da Demet Kültür Sitesi salonunda yapılan ilk gösteriminde, Başkan, en öndeydi. Sahnede, oyun esnasında idam sahnesi canlandırılırken, oturduğu koltuğun kenarını sıktığında çıkan ses, hala kulaklarımda! Oyunumuzun Anadolu turnesi için, kapı kapı referans aradığımda sadece Muhsin Ağabey yüzüme kapıyı kapatmamıştı! Çift başlı kartal amblemli, SOGEV (Selçuklu Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı) başlıklı, referans yazısı ile dolaştım Anadolu yollarında. Namüsait şartlarda devam eden turne çalışmalarımızdan dönerken uğradığım, SOGEV’deki odasına girdiğimde, gülen gözleri bana tüm yorgunluklarımı unuttururdu.

1993 yılında, Ankara Söğütözü’nde bir spor salonunda, ‘’Her şeye rağmen iktidar değil, nasipse iktidar!’’ diyerek ölçüyü koyduğu gün, siyasette yol arkadaşlığımız başladı. Artık o, bendenizin Genel Başkanıydı. Mesleğimle ilgili bana uzanan ilk el, onun eli oldu. İlk defa Muhsin Başkan, mesleki geleceğim hususunda bir şeyler yapma gayretinde oldu! Nihayetinde, o dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı aramıştı. Teşekkür ederim ki, kendileri de Başkanın ricasını kırmadılar ve bendeniz kendimi İstanbul’da buldum. Başkan en çok, sanat hayatımda bir kırılma noktası olan ‘’Deli Yürek’’ dizisini severdi, çünkü o dizide ben oynuyordum! Akabinde, ‘’Ekmek Teknesi’’ dizisinde rol aldığım yıllarda söylediği, ‘’Evet bu iş oldu, hadi bakalım, biz artık medeniyetin olmazsa olmazı sanat alanında da varız!’’ sözü, bendenizin mesuliyet ve mecburiyet istikametini çizmişti.

2002 seçimleri aday listelerinin verileceği günlerin sonlarında, Tuna Caddesi'ndeki BBP (Büyük Birlik Partisi) Genel Merkez binasındaki odasında kendisini ziyaret edişimi asla unutamam, çünkü bu ziyaret bendenizin hayatında bir başka ibret ve kırılma noktası olmuştur! Bir tarafta atamaları için, liderlerden ricada bulunduğu bürokratların, diğer partilerden aday olabilmek için istifa etmelerini içeren haberleri seyrediyor, diğer taraftan da genel başkanı olduğu partinin listelerinin oluşturulmasında sıkıntı çekiyordu! Kendisinden müsaade isteyip Okan Bey ile odadan çıkıp, çalıştığım İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Müdürlüğü görevimden, Genel Başkanımın uygun gördüğü yerden aday göstermesi kaydıyla, istifa dilekçemi faksladım! Daha sonrasında, istifa ettiğimi öğrendiğinde çok kızmıştı. Ne kadar çok kızdığı yüzündeki çiçek bozuklarının uç vermesinden belliydi. Bir yandan dizilerde oynayıp, bir yandan turne yaparak “Kınalı Kuzular” dizi setine para yetiştirme gayreti bendenizin vücut direncini düşürüp, bağışıklık sistemimin çökmesiyle neticelenen ağır bir ameliyat geçirmeme sebep oldu. Batınımda 58 cm. açık yara ile evimde yattığım günlerden bir gün kapı çalındı gelen Başkanımdı ve ben onu karşılamak için ilk kez ayağa kalkmıştım! Beni gördüğünde, “Ne bu ya?” diyerek söze başlayıp, “Ne bileyim bizim Ahmet, öyle yatağa yatacak adam değil, ufak bir operasyon sandım.” dediğinde, onun, benim bu denli düşeceğimi düşünmediğini anlamıştım. Tıpkı o kazada benim, ‘’O, mutlaka bir yolunu bulur ve birazdan genel merkeze girer” diye düşündüğüm gibi!

2009 tarihinde, TRT stüdyolarında, “Ağabeyim, Başkanım!” diyerek, son yolculuğuna uğurladığım anonsumda, öncekilerin tersine ağlıyordum! Ona mı? Hayır!

Şimdilerde, ben ve milyonlarcası anladık ki, o gün biz kendi öksüzlüğümüze, yetimliğimize ağlamışız! Evet, Ülkücüler sahipsizdi artık! Özlemimizin gittikçe arttığı bugünlerde ise ilk yönetmenlik işim, Muhsin Başkan Belgeseli oldu! Ben susayım artık, sizler, Muhsin Başkan'ı bendenizden daha fazla tanıyan, Muhsin Başkanla benden daha fazla hatırası olan, beraber hayal kurduğu, Mamak zindanlarında, işkence altında birbirlerinin gözlerinden güç alarak dayandıkları, beraber çile çektiği arkadaşlarından, güzel abilerimden dinleyin Muhsin ağabeyimi!

Yarın (Cuma günü) saat 23.30’da TRT 1’de… Buyurunuz…


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square