Abartmadan diyorum ki Kilis'te savaş var!


1985’ ten bugüne kadar hiç ama hiç kesintiye uğratmadan her yıl, bazen de yılda iki, üç kez geldiğim, aile olarak da yıllardır görüştüğüm diyardır Kilis. 1 Mayıs tarihinde de Kilis’e gittim. Şehri gezdim tanıdıkları ziyaret edip hal hatır sordum. Suriye’den atılan roketin düştüğü Tekke Camisini ziyaret edip avludaki 1571 tarihinde Kıbrıs’ta şehit düşen Canpolat Paşa'nın kabrinde tüm şehitlerimiz için, ümmet coğrafyasında süren kan ve gözyaşının bitmesi, vatanımıza, dünya ve ahret kardeşliğimize kastedenlere fırsat vermemesi için Allah’a dua ettim. Akşam Gaziantep’ te “Safahat” adlı oyunumu oynadım. Hatta oyunumda okuduğum: “Artık ey milleti merhume, sabah oldu uyan! Sana az geldi ezanlar diye ötsün mü bu çan? Ne Araplık, ne de Türklük kalacak aç gözünü! Dinle Peygamber’i Zişan’ın sözünü. Veriniz başbaşa; zirâ sonu hüsrân-’ı mübin. Ne hükümet kalıyor ortada billâhi, ne din! “Medeniyet!” size çoktan beridir diş biliyor; Evvelâ parçalanmak, sonra da yutmak diliyor. Arnavutluk size ibret olacakken, hâlâ Ne bu şûrîde siyaset, ne bu fâsid da’vâ? Görmüyor gittiği yanlış yolu, zannım, çoğunuz… Size rehberlik eden haydudu artık kovunuz! Bunu benden duyunuz, ben ki, evet, Arnuvudum… Başka bir şey diyemem… İşte perîşan yurdum!” Merhum Akif’e ait şiiri belki de en isabetli zamanda ve mekânda okumuştum! Oyun sonrasında terli gömleğimi çıkarmadan A Haber televizyonunda programa katılmak üzere tekrar Kilis’e döndüm . Programda sözlerime ‘’Kilis’i tahminimden iyi buldum. Hiç öyle abartmaya gerek yok!’’ diyerek söze başlayıp devamında da bir sanatçının yapması gereken ‘’Dün, bugün ve yarın ‘’ açısından yaşananlara bir ayna tutmaya çalıştım. Çünkü orada Kilis Belediye Başkanı, iki Kilis milletvekili, Kilis Ticaret Odası Başkanı ve bir de akademisyen vardı. İşin stratejik, ekonomik, siyasi tahlilini yapan ehil insanlar vardı ve bana bir sanatçının yapması gerekeni yapmak, ‘’Ayna tutmak’’ ve ‘’Moralleri yüksek tutmak’’ düşmüştü!

Orada bulunan insanların programın bitiminde bendenizi tebrik etmeleri, hatta insanların evlerinden kalkıp duygularını ifade etmek için program yapılan yere gelmeleri beni çok duygulandırdı!

Sabah oldu sosyal medyada küfür, hakaret içeren mesajlarla karşılaştım! A Haber televizyon kanalını arayıp program kaydını istedim ve tekrar tekrar dinledim! Sonra sosyal medyadan, üzerlerine roket atanlara bir tek söz, bir tek hakaret etmeyip şahsıma küfürler savuranların profillerine baktım, kimi profiller yeni açılmış takipçileri yok, takip ettikleri sadece bendeniz(!) Arada profilleri eski olanlar da var elbette! Bu insanlar, üzerine roket atan PYD-DAEŞ-SURİYE ittifakına tek bir söz etmezken bana neden kızgın olabilirler diye, bir kez daha yaptığım konuşmayı dinledim.

Evet, Kilisli kardeşime moral vermeden söylüyorum: Kilis’in üzerine bomba yağıyor, Kilis’te savaş var, ama Kilisli kardeşim ölmüyor şehit oluyor. çünkü 98 yıl önce İngiliz ve Fransızların desteklediği Kilis’i teslim almaya gelip tokat yiyip giden Emir Faysal’ ın yerine bugün DAEŞ var! DAEŞ, Emir Faysal gibi teslim almaya gelemiyor, çünkü yollayanlar 98 yıl önce yolladıkları Emir Faysal’ın yediği tokadı iyi anlatmış, gelemiyor uzaktan roket atıyor!

Ey Kilisli kardeşim!

Bugün dünden ders aldılar daha hazırlıklı geldiler. Önce içimize avcı kuşları soktular, Kilis’e roket atan DAEŞ’i üstümüze salanları gizleyip, Ankara’yı hedef gösteren, televizyon kanalları ve gazetelere sahip oldular! Biraz dikkatli bakın, Mardin, Hakkari, Van ve Diyarbakır’da neler oluyor! 100 yıl önce Müslüman Kürt, Türk, Arap’ı katleden Ermeni çetelerinin yerinde, bugün

PKK yok mu?

98 yıl öncesinde, o zamanın avcı kuşu, Sultan Abdülhamit ‘e kurşun sıkan Ermeni tetikçiye ‘’Ey şanlı avcı!’’ demedi mi? Hatta az ötemize bakalım, 1918 ‘de Ermeni- Rus el ele verip Azerbaycan’da 350 000 Azeri kardeşimizi şehit edip soykırım yapmadı mı? Evet, abartmadan diyorum ki Kilis’te savaş var! Sadece Kilis’te değil 98 yıl önce olduğu gibi Van, Hakkari, hatta can Azerbaycan’da da savaş var! İçimize salınan avcı kuşlarının baktırdığı yöne değil, roketin geldiği yöne bakıp, o yöne doğru yumruk sıkıp haykıralım: Ya istiklal, ya ölüm!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png