Sıla ve Halil Sezai


Sanırım 15 Temmuz 2016’da, bu ülke ne yaşadı farkında değilsiniz!

‘’15 Temmuz başarısız bir darbe girişimidir’’ isimlendirilmesinde ısrar edilirse durum daha da vahim bir hal alacaktır!

Her on yılda bir yaşanılan başarılı darbelerin neticesinde insanımız farklı duruşlar sergilemiş bu da nesilden nesile süregelmiştir!

Mesela, 27 Mayıs 1960 darbesi! Kimine göre darbede merhum İnönü’nün parmağı vardı; kimine göre de merhum İnönü rahmetli Menderes’i, darbe hususunda, ‘’Seni ben bile kurtaramayacağım’’ diyerek uyarmaya çalışmıştı!

Hatta ülkücü hareketin tüm gayreti, rahmetli Türkeş’in, rahmetli Menderes’in idamında dahli olmadığını ispat gayretiyle geçti! Çoğumuz cebinde rahmetli Türkeş’in sürgünde bulunduğu Yeni Delhi’den yazdığı mektubu taşımışızdır.

Bizim neslin bizzat şahidi olduğu 12 Eylül Darbesi hususunda bile insanlar, darbenin haklılığına dair, fikir ve duruşlar sergilemiştir! Daha da ötesinde şimdilerde demokrasi kalemşoru kıdemli (!) gazetecilerimizin yazıları ve devrin cuntacılarıyla resimleri gazete arşivlerindedir, sanat camiasındaki starlarımız da zaman zaman cuntacı generallerin masasını şenlendirmişlerdir!

Aradan bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen hala 15 Temmuz’u isimlendirme yanlışımız devam etmekte ve bu yanlış isimlendirmenin arazları da artık gün yüzüne çıkmaktadır!

15 Temmuz başarısız bir işgal girişimidir!

Hazırlık aşaması 1800’lerin sonunda başlayan zaman içerisinde çeşitli cephelerde sıcak temas, zaman zaman da soğuk savaş alanlarında devam eden, en sonra da 15 Temmuz’da sıcak savaş cephesini yaşadığımız 200 yılı aşkın süreçte devam eden bir savaş!

Buhar makinası icat olmuş, endüstrileşme başlamış fabrikalar açılmış nihayetinde de Osmanlı sınırlarında bolca bulunan siyah suyun önemi ortaya çıkmıştı! Bu toprakların paylaşılması gerekiyordu (!) Mısır, Trablusgarp ve Balkanlar’da kıvılcım saçıldı, nihayetinde Trablusgarp, Balkan ve Çanakkale savaşı! Gelenlerin başında Agamemnon!Maksat Osmanlı ordularını aşağıdaki paylaşıma dâhil etmemek!

Paylaşım bitti ve bizi bir vilayetimiz olan Yunanlılar'la baş başa bırakarak, bir sabah sessizce kaçıp gittiler, Çanakkale’den!

Eğer, 15 Temmuz 2016’da başarılı olsalardı, bir taraftan DAEŞ diğer taraftan PKK girecek, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bunlara teslim edilecekti!

15 Temmuz başarısız bir işgal girişimi olduğu için, bendeniz ve sevgili Bahtiyar Engin 7 Ağustos’ta Yenikapı’da omuz omuza olduk! Bahtiyar sol yumruğunu bendeniz sağ yumruğumu sıktım, yumruklarımız göğe ‘’Ya istiklal! Ya ölüm’’ sloganı ile yükseldi! Yanı başımızda da Halit Ergenç ve eşi, eminim kalabalığın bir yerinde de Levent Üzümcü vardı!

Eğer 15 Temmuz başarısız bir darbe girişimi olsaydı, bendeniz ve sevgili Bahtiyar Engin meslektaşımla belki de farklı yerlerde farklı şeyler konuşuyor olurduk, çünkü 12 Eylül’deki başarılı (!) darbenin katlettiği Mustafa Pehlivanoğlu ve Erdal Eren anmalarında, Bahtiyar Engin’le farklı mezarların başında oluyoruz! 12 Eylül 1980’den beri de sevgili meslektaşımla 12 Eylül darbesinin Ülkücülere mi yoksa sosyalistlere mi yapıldığı tartışmasını bitiremedik!

Ey Sıla ve Halil Sezai kardeşlerim, sözüm size; Bu başarısız bir darbe girişimi değil, bu başarısız bir işgal girişimiydi! Bunu görün ve tavrınızı, safınızı ona göre belirleyin!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png