Sayın Başbakanım


Asya ve Avrupa arasında uzanmış, tüm medeniyetlerin memesinden beslendiği bir diyarı, vatan tuttuk.

İlk kazma bu toprakların bağrına vurulduğundan beridir ki, insanlığın kültürel manifestosu yazılmaya başlandı. “Kültür tarım ile başlar” der sosyologlar. Kültür, medeniyetin manifestosu, sanat da kültürün dilidir.

Toprağı eşelediğinizde ya bir kazma ucu ya bir çömlek ve daha neler neler yani ehil zanaatkarların yaptığı eserler çıkıyor toprağın altından. Toprağın altından çıkanlar, müzelerde sergilenenler gösteriyor ki zanaatkarlar bir başka ifade ile meslek sahipleri vatan tutmuş bu toprakları.

Bir önceki yazımda Gazi dervişlerden, Alperenlerden bahsetmiştim. İste o Gazi dervişleri, Alperenleri yollayan Piri Türkistan Hace Ahmet Yesevi'nin de bir zanaatkar, bir meslek sahibi olduğu unutulmamalıdır! Piri Türkistan Hace Ahmet Yesevi, kaşık ustasıdır.Tarihimizin altın sayfalarında yer alan her bir değerimiz bir meslek sahibidir.

Ondandır ki Anadolu'da meslek sahibi olmak, altın bilezik sahibi olmakla ifade edilmiştir. Ahi ocakları ve meslek locaları kaliteli insan yetiştirmekle, toplumun huzurunu sağlamakla kalmamış aynı zamanda da ülke güvenliğinin teminatı olmuştur.

Merhum Mehmet Akif Ersoy, “Mesleksiz insan aç insandır, aç insan mağdur insandır, mağdur insan mahkum insandır, mahkum insan da köle insandır” tarifini yapmıştır! İşte her şey merhum Akif'in bu tarifinde gizli! Mesleksiz insanınız fazla ise güvenliğiniz zayıflamış demektir, çünkü içinizde her an başkalarının kullanımına hazır bir nüfus tutmuş olursunuz!

Başka bir ifade ile insanınızın eline alet edevat veremezseniz, birileri bir lokma ekmek umuduyla, sırf karın tokluğuna o insanınızın eline silah verir, hayallerini alır, geleceğini karartır!

En son yaşadığımız 15 Temmuz başarısız işgal girişimi, bunun en hazin tablosudur!

Analar babalar evlatlarını, gelecek kaygısıyla FETÖ terör örgütünün kucağına teslim ettiler! Hem de her biri alnı secdeye giden dudakları dualı insanlar! Adeta FETÖ okulları istikbale giden yol olarak görüldü!

Diğer terör örgütleri de farklı mıydı ki!

1986 yılında turne vesilesiyle gittiğim Diyarbakır'da bir fotoğraf görmüştüm. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı döneminde Diyarbakır Gazi Lisesi talebeleri Diyarbakır Askerlik şubesinde, cepheye gönüllü yazılabilmek için sıraya girmişti! Nasıl oldu da kimler, nasıl aynı gençlerin istikametini, altı yıl sonra dağa çevirdi? O gençler neyi bulamadı da, umudu dağa çıkmaya bağladı?

Mesleksizlik!

Bu sadece ülkemizin değil ümmetin baş belası!

Evet, terörün kök salacağı en güzel menba; mesleksizler güruhu!

Eğer işgücünüzün yüzde 65’ i vasıfsız, mesleksiz ise siz fabrika açsanız da verim elde edemezsiniz!

Bu rakam bendenize değil, TOBB’a ait. Çoğunuzun “81 vilayette üniversite bulunan ülkemiz için bu rakam doğru mu acaba? “ dediğini duyar gibiyim! Bir yanlış bilgimiz de bu, bunu düzeltelim, zira üniversite, meslek sahibi insan yetiştirmez! İstihdamın ölçütü meslek değil de üniversite mezunu olmak olunca da umutlar oraya bağlanacak, üniversite kapılarınız yığılacak,bir de bu durumdan nemalanmak isteyen leş kargaları üşüşecekler, böylece evlatlarımızı kendi ellerimizle dualarla teslim etmiş olacağız leş kargalarına! Üstüne üstlük bir de ekmeğinden kestiği üç kuruşunu da o leş kargalarına aktaracak fukara Anadolu insanı! Leş kargaları, o paralarla kurdukları “Maklube”li sofralarda pazarlayacaklar evlatlarımızı, hem de gözümüzün içine baka baka!

Sayın Başbakanım, Anadolumuzun doğu ve güneydoğusuna dört yılda on milyar lira ayırıp, kalkınma paketini açıkladınız. Bu Cumhuriyet tarihinin en büyük paketi olsa gerek! Bu paranın hatırlı bir kısmını gençlerimize, “Altın bilezik”dağıtmaya yani meslek edindirmeye aktarsak; her ilin esnaf ve zanaatkarlarıyla konuşup “Usta- Çırak”seferberliği başlatsak; bir çırak, bir kalfa yetiştiren zanaatkardan vergi almasak üstüne para versek....

İşte o zaman, fabrikalar açsak…

Naçizane fikrim bu minval üzre, benimki “Artis”lik olabilir, ama gerçek şu ki, mesleksizlik köleliktir!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square