Kurbanınızı Nemrutlar'a yedirmeyin


Bayramımız bayram olsun!

Bu bayram, zalimlerin saltanatının yıkıldığı, bayramların bayram olduğu bayramlara, müjdeci olsun inşallah!

Belki de İbrahimler'in, İsmailler'ini bu kadar kurban verdikleri dönemler azdır tarihte.

Anadolu anası üç değerini kınalamış: Koçunu kınalamış, Allah’a kurban olsun diye, gelinlik kızını kınalamış evine, evdeşine, çocuklarına kurban olsun diye, bir de Peygamber ocağına yolculadığı kuzusunu kınalamış vatanına, bayrağına kurban olsun diye!

Allah tek bir kurbana razı olurken; tanrılar doymadı binlerce, milyonlarca İsmail’in kurban edilişine!

O kadar çok ve doyumsuz ki bu coğrafyanın tanrıları, kurban aldıkça daha fazlasını istediler!

Eski Yunan tregedyalarındaki tanrılar bile ar eder, günümüz tanrılarının arsızlığına!

Sizi bilmem ama bendeniz bayramlarda açarım hayatın veresiye defterini ve derin bir muhasebeye dalarım. Nereden nereye, nasıl niçin, kimlerle geldim ve neredeyim diyerek, bir önceki, daha önceki bayramlarla bugünkü bayramları mukayese ederim. Son otuz yıldır hep zararda muhasebe cetveli, hep vermişim, vermişiz! Bu bayramın rastladığı tarihten mi nedir, acı gerçekle yüzleştim birden; İflasın eşiğindeyim, eşiğindeyiz!

Bundan otuz altı yıl önce takvimler, 12 Eylül'ü gösterdiğinde tanrılar yine kurban istemişti ve İsmailler önce toplandı birer birer ve sonra da darağaçlarında kurban edildiler! Kimi daha kurban edilecek yaşta olmamasına rağmen, yaşları büyütülüp kurban edildi! Tanrılar o kadar azmışlardı ki, bir bu obadan bir karşı obadan diyerek aldılar kurbanlık İsmailleri!

Tam da “doymuşlardır artık” dediğimizde Nemrut gibidağlara çıktı tanrılar! Bu defa dağlarda kurban verdik kınalı kuzularımızı, onbinlerce kınalı kuzuya doymadılar! Bu Nemrutlar da bir sinek, bir tek sinekten belalarını bulacaklar inşallah, imanımız onadır!

Derken, 15 Temmuz’da,Truva atıyla Artemis'in Agamemnon’u geldi, şahdamarımıza çöktü, hem de Allah'a verdiğimiz kurban derilerimizin postuna bürünerek!

İste bu, çok acı, en acısı oldu! Bitirdik sandılar İsmailleri, bu toprakların Nemrutları bitmediği ve bitmeyeceği gibi İsmaillleri de bitmez bilemediler!

Agamemnon Allah için verdiğimiz kurbanlarımızın postuyla gelmişti, Ömer, Erol ve Abdullah Tayyip'lerimizi almaya!

Asırlardır bualdanmamızın bir sonu olsa gerek, bir yanlışımız olsa gerek?

Nemrutların, Agememnonların gördüğü bildiği bizim göremediğimiz bilemediğimiz bir şeyler olsa gerek kiasırlardır kurban veriyoruz tanrılara!

Acaba kurbanımızda mı samimi değiliz?

Acaba Allah için kestiğimiz ve sadece Allah'ın rızasını kazanma adına yaptığımız niyetlerimizde mi bir samimiyetsizliğimiz var? Kurbanlarımızı bağışlarken Allah rızasını değil de, “Bravo falanca şukadar kurban, şukadar deriverdi” densindiye mi niyetlendik!

Buyurun bukurban bayramında sadece ve sadece “Allah” için, “Allah rızası” için keselim, niyetlerimiz de halis olalım!

Unutmayalım ki amellerimizden ziyadeniyetlerimizden sigaya çekileceğiz!

Bayramlarımızın bayram olacağı bayramlar niyetiyle bayramımız kutlu olsun!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png