70’lerde Fatsa’da yarım kalan heves!


Yetmişli yıllar, memleketim Ordu! Otobüse binip Ankara veya İstanbul’ a gitmek için yola çıktığınızda Fatsa girişinde yolunuz kesilir, otobüse sivil giyimli kişiler girer, bu sivil giyimli kişiler ne polis ne de bir devlet görevlisidir; bu kişiler, Fatsa’da kurulmuş sosyalist bir yönetimin güvenlik görevlileridir!

Bir başka ifadeyle, bugünlerde Suriye-Irak sınırımızda oluşturulmaya çalışılan “Kanton” oluşumunun 1970’li yıllarda Anadolu’daki ilk denemeleridir!

Özellikle o yıllarda, CHP’li belediyelerin sistemli göç politikasıyla bozulmaya başlayan Fatsa’nın demografik yapısı, devamında da Fatsa’nın etrafını çevreleyen bölgede sol örgütlerin inanç istismarı! “Fındık Mitingi” adı altında dönemin sol sanatçılarının da katılımıyla yapılan miting ve gösteriler! Ardından dönemin Belediye Başkanı'nın vefat etmesi sonucu yapılan ara seçim ile fındık mitinglerinde meşhur edilen Fikri Sönmez namı diğer “Terzi Fikri”nin belediye başkanı seçilmesi! İlk icraat olarak Fatsa’nın özelliklerine göre 11 bölgeye bölünmesi! Halk mahkemeleri kurulup, kurulan bu mahkemelerde özelikle eşler arası davalar görülmesi, bu davalarda ölüm cezaları verilip sokak ortasında infazların yapılması!

Milli olan her şeyin yerle yeksan edilip, özelikle bazı ailelerin göçe zorlanmaları ya da toplu katliamlara kurban gitmeleri!

Sadece Fatsa’da mı elbette değil hemen yukarısında Sivas, Tokat sınırında yer alan Mesudiye ve Gölköy’de de aynı tezgah kurulmuş; tezgahın başında, Mesudiye’ de bugünün duayen gazetecisi, yakın zamana kadar CHP milletvekili olarak anılan geçmişin militan kalemşörü ve dönemin bıçkın CHP Ordu İl Başkanı olmak üzere ( ki o il başkanı Ordu Boztepe’ ye kızıl bayrak çekmekle meşhurdur, yakın zamanda da ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı yapmış, en samimi arkadaşlarından olan meşhur artist arkadaşını da akil yapmıştı) “Köy Kent” projesi adı altında başka bir ihanet projesinin tohumları ekilmekteydi!

Diğer tarafta da Giresun-Bulancak ve yukarısındaki Kürtün havalisinde aynı projenin bir başka safhası uygulanmaktaydı!

Artık “Güneş Fatsa’dan doğacak” sloganları tüm Türkiye’nin sokaklarındaki duvarlarda en meşhur slogandı, en meşhur marş da “Kızıldere Marşı”ydı! (Kızıldere, Ordu’ya sınır Tokat ilinin Niksar ilçesi sınırları içerisindedir.)

Fatsa, dönemin silah tüccarlarının iyi bir pazarı, Marksist, Leninist, Stalinist terör örgütlerinin de üssü olmuştu!

Tam da bu esnada, yüreği vatan sevdasıyla dolu bir vatan evladı Ordu’ya vali olarak atanır; Reşat Akkaya… Bizzat vatanperver valinin başkanlığında bahar aylarında yapılan operasyonda, Fatsa’ya çöreklenen bu Marksist, Leninist, Stalinist yapıya büyük bir darbe vurulur! Bu operasyonun en önemli özelliği, zulümden inleyen Fatsa insanının bu operasyonda asker ve polislere yardımcı olmasıdır!

Şimdilerde ise Ordu, Giresun, Sivas, Tokat coğrafyasında aynı senaryonun bir başka sahnesi oynanmakta! Bu hesap bu bölgede tutmadı, tutmaz da çünkü nerede bir şehitlik varsa orada mutlaka bir “Giresun Gönüllüler Alayı” askeri yatmaktadır!

Mesudiye’de altı vatan hainini etkisiz hale getiren Mehmetçiğin, bölge insanı tarafından karşılanışı; daha birkaç ay öncesinde Giresun’da köylülerin vatan hainlerini bizzat takip edip etkisiz hale getirmesi, bunun en güzel ispatıdır!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png