Bizim mahalleden özür diliyorum


Pazar günkü yazımda bizim mahallenin sakinlerini sinemaya davet etmiştim, hatta AVM' lerde sinema salonlarının gişesinin önünde onları beklediğimi söyleyerek.

Peki, Pazar günü bizim mahallenin sakinleriyle sinema salonlarında neler yaşadık?

Önce en enteresanından başlayayım isterseniz.

Bizim mahallenin sakinlerinden biri yaşı da benim yaşımdan bir kaç yaş büyük, Hayrullah ağabeyim de almış yengeyi yanına tutmuş sinamanın yolunu. Yenge, “Adam bu sinema işi de nereden çıktı?” diye söylene söylene o da tutmuş Hayrullah ağabeyin elinden yola revan olmuşlar.

Hayrullah ağabey Fatih'te bulunan AVM'ye gelmiş, hemen bizim tiyatronun yanında bulun, hani görüşmeyeli uzun zaman oldu bendenizi de görürüm diye.

Size şunu söyleyeyim enteresan adamdır bizim Hayrullah ağabey! Önce güzelce traş olmuş, neden mi ?

Aslen Kastamonulu'dur, yaşı da altmış beşin üstünde, Fatih Belediyesi'nden emekli oldu. Yaklaşık altı yıl bizim tiyatromuzun bulunduğu Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde beraber yan yana çalıştık.

Bir sabah tiyatroya geldiğimde odamın girişinde, bendenizin oynamış olduğum dizi resimlerinden bir köşe hazırlamış, “Hayırdır Hayrullah ağabey?” diye sorduğumda,“Ahmet Hocam bu diziler çok önemli, ben Ekmek teknesi dizisinden sonra hiç dizi seyredemiyorum” demişti! O gün “Hayrullah ağabey en son ne zaman sinemaya gittin?”diye sorduğumda, “Ahmet Hocam inanın hatırlamıyorum” demişti! Sonrasında bir sabah kendi elleriyle demlediği o muhteşem çaydan getirip önüme koyup, “Ahmet Hocam düşündüm de en son memlekette Site Sineması'na gitmiştim, bir de Pasaj Sineması vardı” sonra da derin bir iç cekip, “şimdi ikisi de yok”! Bendeniz de her iki sinemada turneye gittiğimde tiyatro oyunlarımı oynamıştım.

Çok enteresandır Hayrullah ağabey, şu kadarını söyleyeyim gerisini varın siz düşünün, bizim oyunumuza da bile traş olarak gelir! Neden mi, Hayrullah ağabey bir önceki nesilden böyle görmüş böyle öğrenmiş! Kastamonu'nun nüfusu daha otuz binlerdeyken Pasaj Sineması ve Site Sineması'na gidenler traş olup en güzel elbiselerini giyerek giderlermiş de ondan! Sordum soruşturdum artık Kastamonu'da Pasaj ve Site sinema salonları yok! Konuyu uzattım farkındayım, ne bileyim, bir oyuncu olarak ve ilk sinema filmini çekmiş bir yönetmen olarak şöyle bir hayal ettim de, keşke...

Tamam biliyorum hepiniz Pazar gününü merak ediyorsunuz!

Nerede kalmıştık, efendim bizim Hayrullah ağabey traşını olmuş almış yengeyi yanına tutmuş sinemanın yolunu, buyurun devamını Hayrullah ağabeyden dinleyelim:

“Ahmet Hocam bizim şuradaki alış veriş merkezine gittik” (Hayrullah abi asla AVM demez, o kelimeleri kısaltarak değil hakkını vererek telaffuz eder). Hemen araya girip 'hangisine' dediğimde 'şurdaki' tekrar adı ne ağabey dediğimde yüzü kızardı, ıkındı, sıkındı bir türlü gittiği yerin adını diyemedi, ben anladım “Historia AVM”!

Hayrullah ağabeyin seyrettiği filmi sorduğumda başını önüne eğdi, “Biz orada sinema bulamadık ki.” “Nasıl olur Hayrullah ağabey “ dememle yenge söze girdi, “ Ahmet Hocam vallahi bütün katları dolaştırdı ayaklarıma kara sular indi, ama yok”!

Oysa Historia AVM'de sinema salonu vardı, Hayrullah ağabey dedesi Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethettiği şehirde sinema salonunun adını okuyamamıştı!

Hakkari'den şehit haberleri geliyor!

En çok şehit veren diyarın çocuğu Hayrullah ağabey dedesi Fatih Sultan Mehmet Han'ın fethettiği şehirde “ Pasaj ve Site Sineması'nı” arıyordu!

Hülasa bizim mahallenin çoğu da Pazar günü sinemaya girip film seyredememiş!

Suç bende Pazar günkü yazımda ben bizim mahalle sakinlerine sinema salonlarının adının “CİNEMAXİMUM” olduğunu yazmayı unutmuşum!

Hayrullah ağabeylerim, yengelerim sizden özür diliyorum!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png