Ah 12 Eylül ah!


Ne olduysa o kara, karalar karası 12 Eylül 1980 gecesi oldu!

Ülkemin üstüne bir karabulut gibi çöken o 12 Eylül 1980 gecesi!

Güya ülkemdeki bozulan düzeni düzeltmek, işlemeyen devlet mekanizmalarını işletmek için geldikleri; bizler sokaklarımızda çelik çomak, uzuneşek oynarken tanklarından korkup içeri kaçtığımız 12 Eylül 1980!

Sonrasında ağabeylerimizi, o her biri bizim için rol model olan ağabeylerimizi toplamışlardı evlerden!

Evet evet nice ocakların sönüp baykuş yuvalarına çevrildiği günlerde, 12 Eylül 1980’de oldu ne olduysa! Bizim mahallenin anaları babaları da alkışlıyorlardı gelenleri, ne adına, kim adına alkışlıyorlardı bilmiyorum!

Daha 16 yaşlarımda olduğum o günlerde, mahallemizin babaları ve anaları neden alkışlıyorlardı o gün de anlayamamıştım bugün de! Oysa elleri arkalarından bağlanmış şekilde kendi çocukları götürülüyordu!

Şimdi anladım ki, babalarımız ve analarımızdan bir kez daha sarı öküz istenmişti!

Birileri tanklarıyla, tüfekleriyle gelip “Aslında bizim sizinle bir sorunumuz yok, şu gençler var ya, şu mahallenin haşarı gençleri, her şeye itiraz eden, kimi, bize süt tozu, golit yollayan ABD’ye defol diye duvarlara yazı yazan, kimileri de, esir Türkler'e hürriyet yazıp, başımıza SSCB’yi, Çin’i bela edecek mahallenin o haşarı gençlerini, bize verin bak biz sizi o zaman rahat bırakacağız” diyerek gelmişlerdi! Babalarımız ve analarımız da alkışlayarak vermişlerdi!

Mahallemizin sokakları bizsiz, sokak başları da ağabeylerimizsiz kalmıştı! Sonra da eli çantalı birileri gelip, birilerinin “gecekondu” diyerek itibarsızlaştırdığı, oysa asırlardır içinde dedelerimizin yaşadığı, babaannelerimizin babalarımızı, analarımızın bizleri doğurduğu o bahçeli evlerimizi satın almaya başlamışlar, bunların kimler olduğunu bilen rahmetli Natuk Baytan, Memduh Ün, Cüneyt Arkın, Yılmaz Güney koşmuşlar film setlerine, kimi çekmiş, kimi oynamış bizim mahallenin site sineması da bu filmleri oynatmış! Bu durum, o eli çantalı gelip mahallemizin bahçeli evlerini alanları rahatsız etmiş, basmışlar parayı site sinemasını da almışlar! Sinema olmayınca mahallenin bakkalı homurdanmış, yıkmışlar site sinemasını yerine de yapmışlar AVM’yi, bizim bakkal amca dayanamamış bakkalı kapatıp yok pahasına satıp alıp başını gitmiş! Görenler İstanbul’da seyyar satıcılık yaparak öldü diyorlar, site sinemasının sahibi Fikret amca da gırtlak kanserinden ölmüş!

Sonra bir de baktık ki AVM’ler yetmedi TOWER’lar yükseldi!

Fazla söze ne gerek ortada ne bizim mahalle kaldı ne de bizim Site Sineması!

Hülasa, 12 Eylül 1980’de gelenleri yollayanlar, indirmiş bizim tabelalarımızı, indirmekle kalmamışlar, mahallemizi de yıkmışlar!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png