Bugün Kerkük türküleri dinleyelim


Altın hızma Mülayim

Seni haktan dileyim

Yaz günü temmuzda

Sen terle ben sileyim

Gün gördüm günler gördüm

Seni gördüm şad oldum

Altın hızma incidir

Gömleği nar içidir

Menim lal olmuş dilim

Ne dedi yar incinir...

Bendenizin en sevdiği türkülerden biridir, hatta ilk sinema filmimde bu türküyü kullanacak, hak vaki olup bu dünyadan göçtüğümde dostlar beni hatırlasın babından bu türküyü dinlemelerini vasiyet edecek kadar sevdiğim!

Babamdan duymuştum bu türküyü daha çocukluk yıllarımda, Ordu’nun Karaağaç Köyü’nde bahçede fındık toplarken babam bu türküyü mırıldanırdı.

Ordu nere Kerkük nere, belki de bendeniz bu türküyle sevdim Kerkük’ü! Geçen yazımda da dediğim gibi Kerkük birileri için bataklık olabilir ama benim için bir sevda hem de bir kara sevda oluşunun sebebi de bu türküdür kim bilir!

Babaannem de Yemen türküsünü mırıldanırdı, mırıldandıkça da gözleri dolardı! Yemen’e olan sevdam da babaannemden duyduğum Yemen türküsündendir kim bilir!

Ne zaman ki türküler söylenmez, elinde bağlama olanlar şehirlere sokulmaz olmuş, Anadolu insanı evinde, bahçesinde de olsa mırıldanmış türkülerini!

Şehirlerde bağlama çalınmayınca türkü söylenmeyince, başka şarkılar söylenmeye başlanmış, bu şarkılar ki dili başka, tınısı başka, bizi anlatan şarkılar değil! Düşünebiliyor musunuz üniversitelerimizde ilk Türk Müziği Bölümü 1976 yılında açılıyor, o zamana kadar o mekteplerde okuyan bugünün köşe yazarları, akademisyenleri, siyasetçileri de Kerkük için elbette bataklık derler! Şimdilerde Kerkük yansa da, Kerkük’lü figan etse de “Bizim askerimizin ne işi var Kerkük’te?”diyecek kadar!

Bendeniz de diyorum ki Kerkük için de şehit olmayacak askeri ben neyleyeyim!

Gelin bugün ev ahalisiyle Kerkük türküleri dinleyelim, çocuklarımız da eşlik etsin, Özellikle de rahmetli Cem Karaca’nın son zamanlarında bestelediği ve hançeresi yırtılırcasına söylediği “Kerkük’ün zindanına attılar beni” türküsünü! Ve çocuklarımız bizi türkülerle hatırlasınlar.

“Kerkük’ün zindanına attılar beni” türküsünü dinleyelim hep beraber, dinledikçe de televizyonlarımızda gördüğümüz Türk yurdu Kerkük’ü ve Kerküklü kardeşlerimizi düşünelim! Bir taraftan da Kerkük ve Kerküklü için şehit olmayı göze almış askerlerimiz zaferi için dua edelim.

Kerküğün zindanına attılar beni

Mazlumlar sürüsüne kattılar beni

Bir yanım dağladılar ateşle annem

Ne suçum ne günahım yaktılar beni

Türkmen obalarından göçen anneler

Ne yuvaları kalmış ne de haneler

Gökkubbeyi sarsar mazlum feryadım

Elbette bir gün güler bize seneler.


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square