Ömrü uzun olsun inşallah!


23 Nisan 1920’de doğdu, 29 Ekim 1923’te Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kulağına ezan okunarak adı kondu; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”!

Dün itibariyle de doksan üçüncü yaş günü kutlandı, neredeyse bir asra yaklaştı. Onun yüzüncü yaş gününü kutlamanın hummalı hazırlığı içerisindeyiz, hedef 2023!

Onun da ötesinde, Anadolu coğrafyasını vatan tutuşumuzun bininci yılını görebilir miyiz bilmem, Allah bilir elbette, ama bendeniz ve bendenizin yaş kuşağı için biraz zor görünüyor, ne de olsa biz de yarım asrı aştık! O zamanın sevincini, torunlarımızın yaşayacağı muhakkak! Torunlarımız bininci yılın onurunu, gururunu yaşarken bizim 2023’te neler yaptığımıza, Cumhuriyetimizin yüzüncü yaşını nasıl kutladığımıza bakacaklar, tıpkı onuncu, yirmi beşinci, ellinci yaş kutlamalarını dedelerimizin, babalarımızın nasıl kutladıklarına bizim baktığımız gibi.

Şu da unutulmamalıdır ki, nereden bakıldığı, nerede durulduğu çok önemli, çünkü durduğunuz yerden görecek ve o gördüğünüzle sonuca ulaşacaksınız!

Buyurun isterseniz şöyle bir, “Nereden nereye” söylemindeki meşhur iç çekişimizle başlayalım! Bugün 30 Ekim, doksan üç yıl önce bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa, merhum İsmet İnönü’yü Başbakan olarak görevlendiriyor; bugün Cumhuriyetimiz başkanını seçmeye hazırlanıyor.

30 Ekim 1937’de Ankara Garı açılıyor; bugün Cumhuriyetin başkentinde hızlı tren garı açılıyor, başkent ve 81 vilayet, hızlı tren ağıyla birbirine bağlanıyor!

30 Ekim 1961 tarihinde, askerlikten gayrı köyünden dışarı çıkmamış, Cumhuriyetin pazuları güçlü çocuklarının, karınlarını doyurabilmek için, Almanya ile işçi anlaşması yapılıyor; 30 Ekim 2016 Cumhuriyeti, sofrasında, dört milyona yakın insanın hem de dünyanın dört bir yanından gelen dinine, diline, ırkına bakmaksızın karınlarını doyuruyor!

30 Ekim 1973 yılında Cumhurun başı merhum Fahri Korutürk o günkü adı ile ‘’Boğaziçi’’ bugünkü adı ile ‘’15 Temmuz Şehitler Köprüsü”nü açıyor; bugün Cumhurun başı, boğazın üçüncü köprüsü ‘’Yavuz Sultan Selim Köprüsü”nü, İzmit Körfezi’nde ‘’Osman Gazi Köprüsü”nü açıyor. Çanakkale Boğazı’na dünyanın en uzun köprüsünün ihale hazırlıkları başlıyor, hem de cumhuriyetin yüzüncü yaşı kutlamalarında da açılacağı müjdesi verilerek; Avrasya Tüneli projesiyle de, boğazın altından metronun geçmesiyle kalınmayıp, arabaların geçişi de 2017’de sağlanacak şekilde inşallah!

En önemlisi de, dünyanın gözünün üstünde olduğu boğaza bir kardeş daha geliyor, ‘’Kanal İstanbul Projesi’’! Bitmedi yüzüncü yaş gününe hazırlanan dünyanın en büyük hava limanına ne demeli, dengeleri şimdiden bozdu elhamdülillah!

Söze ‘’Nereden nereye’’ diye başladık ya, dün doksan üçüncü yaş gününü kutladığımız Cumhuriyetimizin, dördüncü yaş gününde nüfusunun 13 milyon 500 bin olduğunu, bu nüfusun 7 milyon 500 bininin kadın ve çocuk, geri kalanının da bir asırlık savaş gazisi ve yorgunu olduğunu unutmayalım!

Dedik ya, nereden baktığınız önemli, bizim baktığımız yer, Şeyh Edebali’nin diyarı. İnsanı öldürmek için Cumhuriyetin altına tüneller kazıp, temeline bombalar koyup patlatanlar elbette ki bizim gördüğümüz gibi göremezler, doksan üçüncü yaş gününü kutladığımız Cumhuriyeti! Bugünkü Cumhurbaşkanımızın kulağında, yedi yüz yıl öncesinden Şeyh Edebali’nin sözü, ‘’İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın!”. Dedik ya, baktığınız yer önemli!

Bahtı açık ömrü uzun olsun inşallah!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square