Abdullah Çatlı


3 Kasım 1996, yer Susurluk! Bir otomobil bir kamyona çarpıyor, otomobilin içerisinden bir kişi ağır yaralı olarak çıkıyor!

Neler söylenmedi ki, koskoca cumhuriyetin yıllarca tıkanmış bağırsakları birden çözüldü ve aktı!

Ne derin devlet kaldı ne de faili meçhul cinayetler, hepsini de tek bir kazada çözdü birileri! Mertlik meydanında yenemeyen namertler meydan boş kalınca nasıl da aslan kesilmişlerdi, bayramlıklarını giyip ekranlarda düğün merasimlerini kurup, sağlığında gıkını çıkaramayanlar nasıl da çifte telli oynamaya başlamışlardı!

Tanıyanların bir kısmı bile yaşadığından öldüğünde haberdar olmuştu, yaşadığını bilenler ise tanımadıkları bir isimden çıkaramamışlardı ‘’Mehmet Özbay’’ı!

Ölenin kim olduğu anlaşıldığında ise bir başka acı salındı yüreklere, tanıyanlara mikrofon uzatıldığında kimileri, ‘’Onca genç arasında nereden bileyim, hatırlayayım” demiş, sağlığında vekil, bakan yaptıkları bir telefon görüşmesi için can atan kimileri de hiç ama hiç tanımadıklarını anlatabilmek için nasıl da çabalamışlardı!

Biri vardı ki, mikrofon uzatıldığında titreyen sesi ile ‘’Yiğit bir Anadolu evladıydı’’ demişti! Muhsin Yazıcıoğlu cenazesinde tekbirlerle yürümüştü, uğurladığı yol arkadaşı, kardeşi Abdullah Çatlı için! Daha sonra kendisi de yol arkadaşı gibi bir kaza neticesinde şehadet mertebesine erişip, yol arkadaşının yanına gidecekti!

Garipliğin ne demek olduğunu ilk, rahmetli Abdullah Çatlı’nın göz nuru kızı sevgili Gökçen Çatlı’nın düğününde iliklerime kadar hissetmiştim! Düğünden hatırladığım iki tanıdık yüz aklımda kaldı, biri rahmetli Güven Sazak diğeri de sanatçı Bülent Serttaş! Tarih 6 Kasım 2016, yer Nevşehir Kaldırım Mezarlığı!

Sağ yanımda bembeyaz saçı sakalı ile Kadir Mahir Damatlar, Ülkücü hareket içerisinde ağladığını görmediğim tek kişi, bembeyaz saçı, sakalı ve dua mırıldayan dudaklarıyla her şeyi anlatıyordu! Az ötede, belki de hayatının en zor günlerini geçirmesine rağmen orada olmayı vazifelerin en öncesi gören Erol Dok! Etrafımda kavruk tenleri ile, o sıcak da takım elbiselerinin içerisinde fakir, mağrur, yiğit Ülküdaşlarım!

Mezarın başına vardığımda, ismi efsaneleşecek kadar büyük, cismi mütevazılıği ispat edecek kadar ufak tefek, büyük ağabeylerimizden Yılma Durak! Hemen yanı başında, nice eli kanlı katiller salıverildiği bir dönemde ömrünü cezaevlerinde geçirmiş Haluk Kırcı! Ama biri vardı ki, bir eli mezarın üzerine örtülmüş al bayrakta diğer eli adını bile bilmediği evladında Remziye ana, merhum Abdullah Çatlı’nın anası, anamız!

Nefesim daraldı, başımı kaldırdım bir genç kardeşimin elinde tuttuğu pankartta ‘’Kimseyi ezmedim, ezeni ezdim! Abdullah Çatlı’’ yazıyor!

Nerde o, burada olmalıydı, onsuz bu cemaat olmaz dememe fırsat kalmadı, bir köşede bembeyaz saçı sakalı ile Ülkücü hareketin ahlak, vefa abidesi, Ülkücülerin çocuklarının Pamuk Dedesi, rahmetli Abdullah Çatlı’nın selefi Hasan Çağlayan!

Rahmetli Abdullah Çatlı kim, onu 2 Aralık’ta sinemalarda gösterime girecek olan ‘’Sevdam Gözlerinde Kaldı’’ sinema filmimde kızı Gökçen Çatlı çok güzel anlatıyor! Kahramanlıklarını da sinema filminde anlatacağım. Hamd olsun ki 1985’te Ülkücülerin ilk tiyatrosunu ‘’Kırılan Güller’’, rahmetli Muhsin Başkan’ın ‘’Başkan’’ belgeselini ve son olarak da Ülkücülerin sevdalarını anlatan ‘’Sevdam Gözlerinde Kaldı’’ filmini yapma fırsatı veren Allah’ıma inanıyorum ki bu kuluna bunu da nasip edecek!

Hatta o filmin ilk sahnesi Sayın Hasan Çağlayan’ın anlattığı hatırası ile başlayacak,‘’Abdullah’ın kaçaklık günleriydi,Gökçen daha küçücüktü, rahmetli Muhsin Başkan, Abdullah ve eşi buluşmuştuk. Sohbet esnasında eşi ‘Abdullah’ dediğinde Gökçen birden anasının ağzını kapattı ve ‘Anne Abdullah değil! Hasan!’ dedi!”

Anası adını Abdullah koymuştu, gönüldaşları Reis dedi, kimileri de Mehmet bildi! Mekânı cennet olsun inşallah! Bu satırları okuyan kardeşlerim, iki dakika durun ve düşünün, evladınız sizin adınızı söyleyemiyor, söyleyeni de susturuyor!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png