ABD Başkanı değişmez!


Konya’daydım, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği on altıncısı yapılan, sadece öğrencilerin katılabildiği kısa film festivalinde jüri üyeliği için. Bugün ödül töreni bitiminde İstanbul’a geldim saat ondört’te MÜSİAD fuarında bulunan TÜRGEV standına katılıp, akşamında da Bursa AK Parti Siyaset Akademisi’nde derse gireceğim, yarın tekrar Konya! Bu ünlemi kendim için değil çoğunuzun, “Maşallah bu ne tempo!” dediğini duyduğum için kullandım. Aslında bendenizi tanıyanlar bilir ki yaklaşık otuz beş senedir bu tempo ile yaşıyorum. Bir başka güzellik yaşadım Konya’da, Türk sinemasının onurlu duruşu sonucu Sayın Osman Sınav Konya Selçuk Üniversitesi tarafından “Onur” ödülüyle ödüllendirildi! Bu ödülün bir başka ehemmiyeti daha vardı, Sayın Osman Sınav’ın rahmetli Erol Güngör’ün bir medeniyet hayaliyle kurduğu Selçuk Üniversitesi’nden bu ödülü almış olması!

Rahmetli Erol Güngör Hoca bu üniversiteyi, bir başı doğuya, diğer başı batıya bakan çift başlı kartalın şehri Konya’ da kurmuştu! Bugün müze olarak kullanılan, geçmişte mektep olarak kullanılan “Karatay Müzesi”nin olduğu şehirde. Neden Karatay müzesi? Karatay Müzesi’ne girdiğinizde, duvarlarının turkuaz renkli çinilerle kaplı olduğunu görürsünüz, nedeni de şudur: Turkuaz rengi içerideki kirli havayı dışarı atar, dışarıdaki temiz havayı içeri alır! Pencerenin önünde bir metre yükseklik ise, oranın yazlık, aşağısının da kışlık sınıf olmasındandır! Bitmedi, kanalizasyonun üstünün ardıç ağacı döşeli olması ise, taharet yapılan suyun ardıç ağacıyla birleşmesi neticesinde içeriye güzel kokuların salınmasıdır!

Tarih 1100’ler, dönün yüzünüzü çift başlı kartalın batıya baktığı yöne, orada tuvalet yok!

Evet, merhum Erol Güngör Hoca bu üniversiteyi kurmalıydı, kurdu!

Evet, Selçuk Üniversitesi de onur ödülünü parmağında çift başlı kartal işlemeli yüzük taşıyan Osman Sınav’ a vermeliydi verdi!

Osman Sınav teşekkür konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığında şunu söylüyor, “Babam benim sinema ile uğraştığımı hiç söylemedi, ta ki camiye namaz kılmaya gittiğinde cemaat tarafından, akşam senin oğlanın çektiği filmi seyrettik, dendiği güne kadar! O günden sonra da hep, benim oğlum sinema yönetmeni demeye başladı.” !

Medeniyet hayali ile Erol Güngör’ün kurduğu Selçuk Üniversitesi’nde “Bizim işimiz hayal kurmaktır” diyen Osman Sınav, “Onur Ödülü” alıyor! Denizli’nin bir köyünde doğan, bir imamın oğlu olan Osman Sınav!

Varsın ABD Başkanı kim olursa olsun bana ne! Neymiş “ABD ırkçı politikalar izler miymiş?” Pardon, ABD hangi politikayı izliyordu ki? Derisi kara ABD Başkanı döneminde kaç derisi kara ABD vatandaşı katledildi? Yanı başımızda ABD’nin çıkardığı savaşta ölenlerin derisi ne renkte? Yeter artık, İpteki cambaza bakmaya yeter ! Cebimiz boşaldı yeter! ABD Başkanı kim olursa olsun, ölen bizim mahallenin çocukları, ABD Başkanı'nın adı Hüseyin, derisi kara olsa da!

Bugün On Kasım! Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Hakk’ın rahmetine kavuştuğu günün 78. yılı, rahmetle anıyorum!

Yazımı Sayın Osman Sınav’ın sık tekrarladığı bir sözü ile bitirmek istiyorum, “Biz hayal kurmayı unuttuk, en son hayal kuran Türk, Atatürk’tü!”.

ABD Başkanının sadece adı değişir, unutmayın ki kim olursa olsun başkanın hayali asla değişmez!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square