Yarınlar güzel olacak inşallah


Yazımı yazmadan önce şöyle bir geçmişe bakarım, kimler doğmuş, kimler ölmüş, dünyada geçmişte neler yaşanmış diye. Dün bugünü hazırlamıştır, bugün yarını hazırlayacaktır, esprisi ışığında zaman zaman kıyaslamalar yaparım.

Birleşmiş Milletler 29 Kasım 1947’de, Araplar'ın şiddetli muhalefetine rağmen Filistin’in parçalanıp İsrail devleti kurulmasını kabul etmiş!

Bugün 29 Kasım 2016 baktığımızda İsrail devleti kurulmuş, 1947’de bu duruma karşı olan birçok Arap devleti İsrail ile dost bile olmuş durumda! Yetmemiş o İsrail bugün bütün Ortadoğu’yu dizayn etmenin ötesinde meşhur beşlerden biri olmamasına rağmen, o meşhur beşleri bile idare eder durumda!

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ‘’Van münit’’ çıkışı ve devamında, ‘’Dünya beşten büyüktür’’ itirazının özelikle İsrail ve o meşhur beşlinin kanına dokunmuş olmasının sebebi de bu olsa gerek!

29 Kasım 1967’de Yunanistan Kıbrıs’ta Türkiye’nin itirazlarını kabul edince gerilim son bulmuştu, ama devamında ne oldu? Ne olduğunu bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan ‘’Barbarlık Müzesi’’ çok güzel anlatıyor! Tarihe ‘’Kanlı Noel’’adıyla geçen o vahşette çocuklarını ve eşini şehit veren Nihat İlhan eşine ve çocuklarına kavuştu, cenaze töreninde de KKTC Bakanı vardı! Yakın zamana kadar ‘’Anlaştık anlaşıyoruz’’ algı operasyonu ile başlayan görüşmeler de Yunanistan ve Rum kesiminin mantıksız isteklerinden dolayı bitti!

29 Kasım 1971 tarihinde Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı ve üç terörist Kartal Askeri Cezaevi'nden kaçmış, Onların arkadaşı Sarp Kuray da dün Edirne Cezaevi'nden tahliye oldu! Siz görün bugünkü televizyon haberlerini ve gazetelerin manşetlerini, çünkü merkez medyanın başındakilerin çoğu 1971’de kaçan ve bugün tahliye olanların talebeleri!

Buyurun en ibretlik olanına sıra geldi (!)

29 Kasım 1972’de Can Yücel “Küba'da Sosyalizm ve İnsanlar” isimli kitabı çevirmekten aldığı yedi buçuk yıl cezasını çekmek üzere ceza evine giriyor!

Bugün o devrimi yapan Fidel Castro öldü, Can Yücel’in çevirisini okuyup ona tapan kendine rol model yapan talebeleri, kaç gündür televizyon ekranlarında gazete manşetlerinden karalar bağlıyorlar(!) Fidel Castro’nun devleti ne durumdadır diye, şöyle bir baktım Küba resimlerine, bir tanesini görmem yetti. En yeni araba 1957 model o da ABD markası (!) Gel gör ki Fidel amca bizim entelektüellerimizin rol modeli oldu sokaklarımız Fidel amca resimleri basılı tişörtlerle ile dolaşan gençlerle doldu! Bu demokrasi ikonu amcamız giderken de yerine kardeşine bıraktı. Bizim enteller de ömür boyu Osmanlı hanedanına sövdü (!) Durum öylesine bir hal aldı ki, kimilerinin hatta bu ülke solunun en sağlam en saygın sanatçısı Sayın Ferhan Şensoy’un kabesi Küba oldu, o da hac vazifesini yerine getirip ‘’Hacı Komünist’’ diye kitap yazdı (!)

Ama ne olursa olsun sonunda zafer inananların oluyor!

Mesela bakınız, bir Recep Tayyip Erdoğan çıkıyor ve onun önderliğinde, o 29 Kasım 1947’de Filistin’in parçalanmasını onaylayan Birleşmiş Milletler’de aynı gün 29 Kasım 2012’de Filistin Devleti Birleşmiş Milletler’e gözlemci üye oluyor!

Evet, dün bugünü hazırladı bugün yarını hazırlayacak ve imanım gibi inanıyorum ki yarınlar güzel olacak!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png