Beni yendirmeyin!


Ömür dediğin…

Buna cevap çok ama, bence ömür, insanoğlunun en büyük okulu, bazen bütünlemeye kaldığı bazen bütünlemeyle bir üst sınıfa geçtiği!

Bazen de ana, baba, ulu sözü dinlemeyip sınıfta kalırsın; kimi zaman da ana baba ulu sözü dinleyim dersin, ama akşam sabah sınıfta bırakılırsın. Sebebi aidiyetindir, ananın babanın kim olduğudur!

Çalışırsın, didinirsin ama geçmişte yaşadıkların aradan yıllar geçse de, yaşatanların adı değişse de hep aynı engellemeyi yaşar yine sınıfta kalırsın!

Bu gibi durumları aşmaya senin gücün yetmez, engeller seni aşar, el atacak birileri lazımdır. Bir de üstüne mahalle sakinlerinin, ensar-muhacir anlayışı eklenirse işler daha da zorlaşır!

Mahallenin çocuğu olarak okursun öğretmen olursun, hatta mahallenin çocuklarına ücretsiz ders çalıştırırsın adın “Bizim Ahmet”ten öteye geçmez, geçemez; ama mahalleye bir gün başka mahalleden bir Ahmet öğretmen gelir, o “Ahmet Bey” olur!

Ben elli küsur yaşıma geldiğim şu günlerde yine iliklerime kadar yaşıyorum bu hali!

Sene 1986, ihtilalin valileri daha görev başındalar, bendeniz cezaevi kapılarına sevgilileri, anaları, babaları taşıyordum. Her görüş gününe aksatmadan gelip ancak sevdiğini göremeden giden nice aşıklar tanıdım; idam edileceği günün haberini alıp, oğlunun eşyalarını almaya gelen babaya, ‘’Oğlun bugün idam edilmedi yarın idam edilecek!’’denildiğinde, (Buca Cezaevi Halil Esendağ, Selçuk Duracık) o babanın metanetini gördüm!

Dayanamadım “Kırılan Güller” isimli bir tiyatro oyunu sahneleyip turneye çıktım. Öyle valiler gördüm ki “Oyununuzu oynayabilirsiniz, ama salon veremeyiz’’ dedilerse de sokağa römorkörler kurup oyunumuzu oynadık!

Sene 2016 ben, 'bu ülkeden Ülkücüler de geçti, onlar da aşık olup sevdiler, sevildiler, işkence gördüler, kamu haklarından mahrum edildiler, sakat kaldılar' diyerek, “Sevdam Gözlerinde Kaldı’’ sinema filmini çektim, ancak sanırım 100 yıllık Türk sinema tarihine geçeceğim!

Neden?

Yönetmenliğini yaptığım ilk film maalesef kendi memleketim Ordu’da gösterime giremiyor! Dağıtım firması memleketimde filmimi gösterime sokmadı. Çünkü bu ülkede kokain propagandası yapan bir film gişe rekorları kırdı, dördüncüsü çekildi ve salonlar o filme tahsis edildi! Yapımcısı da o dağıtım kanalı hem de Rekabet Kurulu'nun kararına rağmen!

Ey, dün ‘’Kırılan Güller’’ oyunumu oynatmayanların çocukları, ben o oyunumu o zamanlar da sokaklara römorkör koyup oynadım!

Bilin ki, ‘’Sevdam Gözlerinde Kaldı’’ filmim Ordu’da gösterime girecek, gerekirse sokakta girecek ve tüm Ordu da seyredecek!

Rahmetli anamın bir sözü vardı: ‘’Oğul kul kulu bunaltamaz, yeter ki Allah istemesin!”.

Ey bizim mahalle, diğer iller size emanet!

Ben Ordu’da olacağım!

Soyadımın hakkını vermek üzere…

Beni YENDİRMEYİN!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png