Mehmet Akif Ersoy'a doğum günü hediyesi


“Koyun gibisin kardeşim,

gocuklu celep kaldırınca sopasını

sürüye katılı verirsin hemen

ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.

Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,

hani şu derya içre olup

deryayı bilmeyen balıktan da tuhaf.

Ve bu dünyada, bu zulüm

senin sayende.”

… Nazım Hikmet Ran’ın, “Akrep gibisin kardeşim’’ şiirinin mısraları, “Halimiz aynen bu” dedirtiyor insana adeta!

20 Aralık tarihinde ‘’Avrasya Tüneli’’ açılışı yapılacak. Devlet yetkilileri bu tünele bir ad koymak için basın kanalıyla kamuoyu yoklaması başlattı. İşte ne olduysa da o andan itibaren olmaya başladı, eli sopalı celepler kaldırdılar sopalarını ve sürüler halinde insanları tasnif etmeye başladılar! Zaten ayrıştırılmaya son derece müsait insanımız, özelikle de Gazi Mustafa Kemal Paşa ve Sultan Abdülhamit Han taraftarları kıyasıya kavgaya tutuştular, celepliğe soyunmuş köşe yazarları da naralarını attılar! Ulaştırma Bakanımız Sayın Ahmet Arsalan, ‘’Bu yarış çirkin bir hal aldı. Söz konusu isimler bizim değerlerimizdir ve böyle bir kıyaslamaya, yarışa sokulması da çirkindir!’’ mealinde açıklamada bulundular. Sen misin bu açıklamayı yapan, hemen eli sopalı celeplerden biri, “Tabi, Atatürk ankette birinci çıktı ondan bu açıklamayı yaptınız’’ diyerek olayı daha da çirkin bir tarafa çekmeye başladı! Peki, hangi gazetenin anketiydi söz edilen anket? Tabii ki kendi gazetesi, Hürriyet!

Bizim mahalleden devşirilmiş aynı köşe yazarı, beni yıllar öncesine götürdü bir anda, ne zaman Çanakkale savaşı ile ilgili bir iş yapılmak istense hemen sekiz sütuna manşet ‘’Gericiler Anıtkabir’e alternatif Çanakkale’yi gösteriyorlar’’ ibaresiyle!

Oysa her iki taraf da aklı selim düşünmüyor, hele hele şu günlerde çok büyük anlam taşıyan bu açılışa samimiyetle yaklaşsalar, azıcık düşünseler ülkenin durumunu dosta düşmana karşı, en doğru, en uygun ismi bulacaklar.

Açılış tarihi 20 Aralık, yani Milli Mücadelemizin abide şahsiyetlerinden, düşman toplarının sesi Polatlı’dan duyulurken mecliste vekilimiz, milli manifestomuzun yani İstiklal Marşı’mızın şairi merhum Mehmet Akif Ersoy’un doğum günü!

Açılışı yapılan tünelin üstünde akan boğazı yüzerek geçen “Boğaz yüzme şampiyonu” Mehmet Akif Ersoy!

Necit çöllerinden, Balkanlar’a, Kastamonu Nasrullah Camii’nden, Balıkesir Zağanos Paşa Camii’ne ulaşan, Konya’daki ayaklanmayı bastırmak için Anadolu’yu yanında dokuz yaşındaki oğlu Emin Ersoy ile adım adım dolaşan Mehmet Akif Ersoy!

İstanbul’dan Ankara’ya geldiğinde Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, ‘’Mehmet Akif Bey sizi bekliyordum’’ diyerek karşıladığı Mehmet Akif Ersoy!

İstiklal Marşımızı yazan, verilen ödülü, kış gününde sırtına giyecek paltosu olmadığı halde, “Dul kadınların ve genç kızların meslek edinmesi için kurulan vakıf”a bağışlayan Mehmet Akif Ersoy!

Yukarıda, şiirinden mısralar paylaştığım Nazım Hikmet Ran’ın Kuvayi Milliye Destanı’nda ‘’Akif inanmış adam’’ diyerek hakkını teslim ettiği Mehmet Akif Ersoy!

Daha sonraları kuruluşunda emek verdiği devletinin, hafiyelerinin takibine dayanamayıp Mısır’a hicret eden, hastalığının son döneminde, “Vatanında ölmek için’’ dönen, vatanperver Mehmet Akif Ersoy!

Emeklilik maaşı bile çok görülen, Karaköy’de bir çöp bidonunun dibinde can veren Emin Ersoy’un babası Mehmet Akif Ersoy!

“Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,

Günler şu heyulâyı da er, geç, silecektir.

Rahmetle anılmak, ebediyyet budur amma,

Sessiz yaşadım, kim beni, nerden bilecektir’’

Diyerek ebediyyete göçen Mehmet Akif Ersoy!

Sayın Cumhurbaşkanım,

Sayın Başbakanım,

Gün bugündür, merhum Akif’in, “Asımın Nesli’’ tarifinin müstesna örneği sizler, dini, dili, ırkı ne olursa olsun bu ülkenin tüm vatandaşlarının, şiirlerini gururla okuduğu merhum Mehmet Akif Ersoy’a bu doğum günü hediyesini çok görmeyiniz!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png