Doğum da hak ölüm de...


Bugün, 20 Aralık 2016 Gregoryen takvimine göre yılın 355. günü diyor wikipedi. Yazılarımı yazmadan önce bir bakarım geçmişte neler olmuş, neler yaşanmış, kimler doğmuş ve kimler ölmüş diye.

Doğanlar listesinin başında, milli şairimiz, büyük dava adamı merhum Mehmet Akif Ersoy yer alıyordu, 20 Aralık 1873 tarihiyle. Merhum Mehmet Akif Ersoy’un benim hayatımda çok özel bir yeri vardır. Onunla ilgili çok yazı yazdım, yetmezdi, onun hayatını anlatan ‘’Mehmet Akif Ersoy Dönüyor Ya Siz Neredesiniz?’’ adlı oyunu hazırlayıp, 81 vilayetimizi hatta yurt dışını defalarca dolaştım, dolaşacağım. Merhum Akif’i dostlarının gözünden anlatan ‘’Korkma’’ isimli sekiz bölüm halinde hazırladığımız drama belgeseli, TRT keşke bir kez daha makul bir saatte yayınlasa da insanlarımız onu, merhum Ali Şükrü Bey'in (Kurucu meclis Trabzon vekili), Kuşçubaşı Eşref’in (Teşkilatı Mahsusa), Mithat Cemal Kuntay’ın (Akif hakkında yazılmış en güzel eser ‘’Mehmet Akif Ersoy”un da sahibi yazarımız), Eşref Edip’in, Anadolu’yu adım adım beraberce dolaştığı oğlu Emin Ersoy’un, dilinden öğrenseler.

Wikipedinin 20 Aralık doğumları arasında, bir isim bana öylesine tanıdık geldi ki “Sanki bu benim” dedim(!) İşin şakası bir tarafa, bendeniz de wikipedide yerimi almışım doğum tarihim itibarıyla (20 Aralık 1966). Şöyle bir düşündüm de merhum Akif ile aynı günde doğmak, onunla ilgili ilk sanatsal çalışmayı yapmış olmak, karınca kararınca da onu, fikirlerini, adım adım Anadolu’yu ve Avrupa’yı dolaşarak anlatmak, Allah’ın çok kuluna nasip edeceği bir nimet değil! Ne zaman merhum Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir bahis açılsa mutlaka insanların yüzünde bir mahzunluk belirir, her nedense birdenbire iç çekerek başlarlar söze! Bunun nedenini de nasip olursa merhum Mehmet Akif Ersoy’un 80. ölüm yıldönümü olan 27 Aralık günkü yazıma bırakıyorum.

Bugün, merhum Akif ve arkadaşlarının kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde, yine merhum Akif’in yüzme şampiyonu olduğu boğazın suları altından geçen “Avrasya Tüneli”nin açılışı yapılacak. Önceki yazımda merhum Akif’e bir doğum günü hediyesi olarak bu açılacak tünele, adının konmasını teklif etmiştim, bakalım devletimiz, ona bu doğum günü hediyesini verecek mi?

Doğum gerçeği kadar bir diğer gerçeğimiz de, ölüm! Doğan her canlının mutlaka tadacağı, ölüm gerçeği!

Wikipedinin bugün ölenler listesinde yer alan bir isim var ki, bendenizin olduğu kadar son dönem ülke insanımızın hayatında derin bir yer edinmiş biri, tanınan adı “Nusrettin Baba” olan Savaş Dinçel! ‘’Ekmek Teknesi’’ dizisinde “Celal”in, “Heredot Cevdet”in, “Cengiz”in, “Kirli”nin ve diziyi misafir eden tüm evlerin “Nusrettin Baba”sının bizlerle ve bu yalan dünya ile irtibatını koparış tarihi de 20 Aralık 2007!

Evet değerli dostlar, iki değerli ismin, birinin doğum, birinin ölüm günü olan gündeyiz, aslında bugün cismen aramızda olmasalar da yaptıkları ile aramızda yaşamaktalar! Bendeniz de cismen aranızdayım ve hamd olsun ki bu iki ismi sizlerle paylaşabiliyorum. Gün gelecek ben de ve bu satırları okuyan siz değerli dostlarımız da, onlarla ebediyette buluşacağız, tek bir soru kalacak ardımızda, “Nasıl anılacağız?”.

Merhum Mehmet Akif Ersoy, Savaş Dinçel Usta nezdinde Allah tüm ölmüşlerimize rahmet eylesin inşallah!

Allah, hayırlı doğumlarla hayırlı nesiller, son nefesimizde de hayırlı ölümler nasip etsin bizlere.

Doğum hak, ölüm hak, arkanda nasıl bir sen bırakacaksın, sen ona bak!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square