Millet istiyor!


Hava çok soğuk, lapa lapa kar yağıyor teke diyarı Burdur’a! Burdur’a, Eğitim- Bir- Sen’in daveti üzerine “Safahat” oyunumuzu oynamak üzere geldim. Birinci Meclis'in milletvekili merhum Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitleri konu alan oyunumu oynayacağım.

Hava çok soğuk, üzerimde günümüzün en korunaklı elbisesi olduğu halde üşüyorum, ama merhum Akif’in giyecek paltosu yoktu ve naylona sarılarak Meclis'e gidip geliyordu! İstiklal Marşı'nı yazma karşılığında hakkına düşen parayı, “Bir milletin istiklal marşı para karşılığında yazılamaz” diyerek reddetmiş, kanunen almak zorunda kalınca da doğru paltocuya koşmamış, bütün parayı dul kadınlar ve genç kızlar için açılan mektebe bağışlamıştı!

Oyunun bitiminde her zaman yaptığım gibi selamlama sonunda, “Aranızdan biri bana, Mehmet Akif Ersoy dedemiz hangi tarihte ve nerede ölmüştür, söyleyebilir mi?” diye sordum. Heyhat ki yine aynı manzara ile karşılaştım, bir kaç kişi “Mısır” diyebildi!

Oysa merhum tam 80 yıl önce bugün, saat 19:45’te, Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Mısır Apartmanı’nın 8-9 numaralı dairesinde, çok sevdiği vatanından ve milletinden çok sevdiği peygamberinin yanına göçmüştü!

Beyazıt Camisi’nden dört kişinin omuzlarında yükselen çıplak bir tabuttu, tabutun içindekinin Akif olduğu anlaşılınca bir esnaftan alınan al bayrak ve hocalık yaptığı İstanbul Üniversitesi sancağı tabuta örtülür! Kulaktan kulağa yayılan haber neticesinde mahşeri bir kalabalık toplanır, tabut eller üzerinde değil başlar üzerinde mezarlığa taşınır ve merhum Akif kendi yazdığı şiir okunarak defnedilir!

Cenazede, ne bir milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı ne de bir tek devlet görevlisi vardır! Ne hazindir ki cenazesine katılanlar birer birer fişlenip sorguya çekilir!

Özlemini duyduğu “ Asımın Nesli” namzeti olanlar da daha sonraki zamanlarda sorguya çekilir, işkence görürler, 1960 ve 1980’lerde de idam edilirler!

Akif’in “Asımın Nesli” yerine Tevfik Fikret’in “Haluk”u örnek gösterilir yeni nesle! (Daha sonra ABD’de papaz olmuştur.)

Netice ortada, bundan 101 yıl önce Balkanlar’da yaşananlar, 101 yıl sonra Anadolumuzun bir başka köşesinde yaşandı ve yaşanıyor! Bağcılar Belediyesi’nin Latin harfleriyle bastığı “Sırat-ı Müstakim” dergisini açıp okuyunuz göreceksiniz ki, 101 yıl önce Balkanlar’ da Arnavut kardeşlerimizle bize, ne yaşatılmışsa bugün de Kürt kardeşlerimizle bizlere, aynını yaşatıyorlar!

Hamdolsun ki bugün, devlet idaresinde merhum Akif’in özlemini çektiği “ Asımın Nesli” olma şuurunda idarecilerimiz var! Neticenin 101 yıl önce Arnavut kardeşlerimizle yaşadığımız ayrılık gibi olmaması için gelin ilk adımı atalım.

Sayın TBMM Başkanımız, değerli milletvekillerimiz!

İstiklal Marşı’nı yazıp, milletine hediye eden, merhum Mehmet Akif Ersoy’un 27 Aralık 1936 yılında son nefesini verdiği, Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki Mısır Apartmanı’nın 8-9 numaralı daireleri “MEHMET AKİF ERSOY MÜZESİ” olsun!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png