İsviçre-Türkeş-Heidi


Pazar günkü yazımda, İsviçre İslam Toplumu Birliği’nce sekizinci kez düzenlenen “Altın Hilal Film Festivali”ndeki jüri üyeliğim münasebetiyle İsviçre’de olduğumu yazmıştım. Hani benim yaş grubumun çok iyi hatırlayacağı şu meşhur çizgi film kahramanı Heidi ve dedesinin memleketi İsviçre…

Bu çağrışımın beni götürdüğü, çoğunuzun bilmediği, öğrenince de şaşıracağı bir paylaşımda bulunmak istiyorum sizlere.

12 Eylül İhtilali olmuş, mevcut parti liderleri tutuklanmış, kimi zorunlu ikamete zorlanmış, kimisi de uğruna canını vermeyi göze aldığı canından aziz bildiği devleti tarafından, mahkemelerde yargılanmıştı; Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş ve Bülent Ecevit! Adı geçen merhum liderlerden Türkeş, zorunlu ikametinin uzunca bir kısmını Ankara Dil Okulu’nda geçirmişti!

Rahmetli Türkeş’in Ankara Dil Okulu’ndan çıkışı, bendenizin tam da üniversite yıllarına denk gelir.İlk karşılaşmamı hiç unutamam, gri-bej arası renkte bir takım elbisenin içerisinde, tabiri caizse bir deri bir kemik kalmış Alparslan Türkeş! Daha sonraları onunla beraber milletvekili olup Meclis'e vekil olarak girmiş olanların çoğu, bırakın onu Ankara Dil Okulu’nun kapısında karşılamak, yan yana görünmemek için özen gösterenlerdi! Bir avuç üniversite talebesi ve bir avuç inanmış insanla, karşılamaya gidilecek araba bile bulunamayan yıllar!

Merhum Türkeş, o yıllarda yaz aylarının hemen hemen çoğunu İzmir’in Gümüldür-Çukuraltı beldesinde yazlığında geçirirdi! Yazlık dediysem şu, emekli bir albayın subay arkadaşları ile kurdukları kooperatiften edinilmiş bir ev! Haliyle hizmetinde de biz, İzmir’de okuyan öğrenci Ülkücüler bulunurduk! Bir başka ifadeyle ülkemiz ve herkes için zor yıllar, evde telefon olmadığı için yakında bulunan marketin yanındaki telefon kulübesinin kullanıldığı yıllar! Merhum Türkeş’in, o telefon konuşmalarını kimlerle yaptığını ve nelerin konuşulduğunu bir bilseniz, sadece birinden bahsedeyim; Bugünün PKK’sını, PYD’sini gayri meşru doğuran ASALA! Ve o örgütün özellikle de elçilerimizi katlettiği, Batı'nın da bugünkü gibi gözümüzün içerisine baka baka ASALA militanlarına silah verdiği, katillerini sakladığı yıllar!

99 yıl önce bugün ilan edilen, SSCB’nin (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin , 25 Ocak 1918), çatırdamaya başladığı bu yıllarda, Rahmetli Başbuğ sürekli, “SSCB, 2000’li yılları göremeyecek” derdi, peşinden de hemen, “İşte o güne, yani SSCB’nin yıkılacağı güne hazır olun, asıl göreviniz işte o zaman başlayacak!“ derdi! Her sabah yürüyüşünde sohbet ederdi bizimle, ansızın, “Dokuz ışığı say bakalım“ der, bir anda heyecanlanıp sayamazdık çoğumuz, bir daha sorduğunda mahcup olmama adına “Dokuz Işık” kitabını adeta ezberlemiştik! Ülkemiz için en uygun modelin “Başkanlık” modeli olduğunu da orada okumuştum.

Nelere şahit olmadık ki o yıllarda, kah Gümüldür-Çukuraltı, kah İzmir Fuarı-Ekiciöver Gazinosu, ama hiç unutulmayacak olanı da, Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılan MÇP kongresi! Muhteşem bir kalabalık ve Başbuğ “Bozkurtlar”ı ile buluşuyor, salonda bulunan yaşlı, genç istisnasız herkes hüngür hüngür ağlıyor! Sonrasında MÇP nin başına geçmesi, MÇP’nin yine MHP olması, mücadelesine son nefesine kadar devam etmesi! Allah ömür verip de yaşıyor olsaydı, kuvvetle ihtimal referandum için Anadolu’yu dolaşıp, “Evet” denmesi için çalışmalar yapardı, çünkü daha bu ülkede başkanlık sisteminin esamesi okunmazken o, “9 Işık” kitabında da yazdığı gibi, ülkemiz için en uygun model olarak, “Başkanlık” sistemini görmüştü!

“Tamam da yazının başlığı Başbuğ-Başkanlık-Heidi, Heidi’nin konu ile ilgisi sadece İsviçre mi?” diyeniniz olacaktır!

Rahmetli Başbuğ Ankara Dil Okulu yıllarını daha sonra bir gazeteye anlatmıştı, bendenizi en şaşırtan şey de, Başbuğ’umuzun o günlerde hiç aksatmadan çizgi film “Heidi”yi seyretmesi olmuştu!

Ne zaman İsviçre’ye gelsem rahmetli Başbuğ’u ve Heidi’yi hatırlarım, Heidi’nin yılmadan, kırılmadan, darılmadan sevgi dolu yaklaşımını, mücadelesini hatırlarım!

Tüm geçmişlerimiz için Fatiha ...


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png