Biz babadan böyle gördük


“Ne ekersen onu biçersin“ diye bir atasözümüz vardır. İster kişi ister cemiyet açısından bakınız durum hep böyle olmuştur. Bir başka ifadeyle dün bugünü hazırlar, bugünde yarını. Dün ne ettiyse dedeler ve babalar, o miras kalır evlat ve torunlara. Miras sadece yatlar katlar, hamamlar, bol sıfırlı banka cüzdanları değildir. Belki de en muteber olmayan onlardır!

Dedeniz babanız size han, hamam, bol sıfırlı miras bırakmasa da bir şekilde kendi rızkınızı kazanıp hanlar, hamamlar yaptırabilir bankalarda bol sıfırlı mevduat sahibi olabilirsiniz!

Tersi de olur elbette, babanız atanız size hanlar hamamlar, yatlar, katlar, bol sıfırlı banka cüzdanı da bırakabilir. Eğer size paylaşma görgüsü de bırakmış ise siz de bu bırakılanları miras ortaklarınızla paylaşırsınız. Kiminiz daha da artırırken kiminiz de har vurup harman savurabilirsiniz. Aslında ne bırakan ne de bırakılan için hiç bir değeri yoktur bunların!

Yalan dünyanın yalandan ibaret bol sıfırlarla ifade edilebilen değerler midir ki bu değerler? Asıl miras diye de bir gerçek varsa o da, “Paylaşma görgüsü” olsa gerek!

Babanız, atanız arkalarında eğer paylaşma görgüsü bırakmadılarsa, zenginlikler bir anda felaket olur sizin için! Cezaevleri miras kavgalarında annesini, kardeşlerini hatta evlatlarını öldüren katillerle dolu! Nice komplolar miras paylaşımları üzerine yapılmıştır. Bütün bu felaketlerin de sebebi “Paylaşma görgüsü” mirasının bırakılmamasındandır. Sadece insanlar için değildir bu hal, insanların oluşturdukları milletler devletler de aynı kader üzerinedir!

Nice krallar ve krallıklar vardır ki paylaşma görgüsü olmayan prensler tarafından batırılmış ve yok olmuşlardır! Aileden devralınan mirasın arasında paylaşma görgüsü olmadığı için o zenginlikler hep zulüm ile anılmışlardır! Asıl gerçek de şudur ki, paylaşma görgüsü ile sarmalanıp bırakılmayan zenginlikler, zulüm dolayısıyla haram zenginliklerdir! Haram zenginlikler de haramzade mirasçılar doğuracaktır !

Bakınız ABD, 1865'te bundan tam 152 yıl önce meclis kararı ile köleliği kaldırmış, önce kara derili insanların yurtlarını, topraklarını, hatta topraklarının altını üstünü talan edip zengin olmuşlardır! Sonra da 1865 yılında bundan tam 152 yıl önce bugün, köleliği güya kaldırmışlar, ama gelin görün ki hemen 1876'da da Kızılderilileri zaruri bölgelerde yaşamaya mecbur eden yasayı çıkarmışlardır! Peki ABD'nin haramzade mirasçıları talandan, köle pazarları kurmaktan vazgeçtiler mi? Bugünkü Irak ve dünyanın dört bir yanında yaptıkları talan değil de ne? Daha yakın zamanda boğazına tasma bağlayıp, sırtına binip zafer işaretleri yaparak resim çektirdikleri Ebu Garip cezaevinin, köle pazarlarından farkı nedir? En nihayet yeni seçilen Tramp'ın çıkardığı “Göçmen yasası” haramzade neslin çok güzel bir icraatı!

Hamd olsun ki bizim hiç bir devletimizin meclisi köleliği kaldıran yasa çıkarmadı! Yaratılmışların en şereflisi insana köleliği şeref bildi! 152 yıl önce de bizim dedelerimiz var olanı üç kıtada paylaşıyordu!

Bugün, haramzadeler göçmen yasaları çıkarırken bizler de, milyonlarca insan ile ekmeğimizi paylaşıyoruz!

Aramızdaki fark biz haramla bina edilen zenginlikleri miras almadık. Bizim en büyük mirasımız “Paylaşma görgüsü”! Biz babadan böyle gördük. Bize bu mirası bırakan dedelerimize rahmet olsun ...


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png