“Bir” Salim Başol olma!


Bugün, 28 Şubat 1997 yılına dair çok sözler söylenecek, çok şeyler yazılacak. Milli Güvenlik Kurulu toplanmış, bir dizi kararlar almış, -devrin başbakanı rahmetli Erbakan Hoca- alınan kararlar konuşulacak yazılacak; bu alınan kararları merhum Erbakan Hoca’nın imzalayıp imzalamadığı tartışılacak; Batı Çalışma Grubu ve kendine yarı tanrısal güç atfetmiş devrin kudretli insanı Çevik Bir hafızalarda yerini alacak!

Ne yapar şimdilerde Çevik Bir? Mesela ailesi, çocukları eğer varsa torunlarıyla bu akşam rahatça televizyon seyredebilecek mi? Çevik Bir’in ailesi bugün sokaklarda rahatlıkla dolaşabilecekler ya da bugün biriyle tanışırken ‘’Ben, 28 Şubat 1997 döneminin yarı tanrısal kişisi Çevik Bir’in oğluyum, kızıyım, torunuyum” diyebilecekler mi?

Dönemin mağdurlarından olarak benim de, fakülte hocam Sayın Şükrü Karatepe’ye kelepçe vurulup cezaevine götürülürken, içim yanmıştı! Hayatımda gördüğüm en nazik, en saygılı, en kibar insan olan Sayın Karatepe’nin, ellerine kelepçe vurulup götürülebileceği akıl almaz bir şeydi, ama oldu! Geçenlerde, yaklaşan Anayasa Referandumu vesilesiyle kendisini, Sayın Fatih Altaylı’nın programında seyrederken, 28 Şubat döneminde yaşadığı çileyi bir gurur apoleti gibi omuzlarında taşıdığını gördüm ve çok duygulandım! Sayın Karatepe’yi bugün kim bilir kaç televizyon kanalı arayacak, kendisi arayanlara cevap bile yetiştiremeyecektir! Oysa o günlerde meramını anlatacak tek bir imkân bile bulamamıştı!

Çevik Bir, 1939 yılı doğumlu, yani 78 yaşında, sahi şimdilerde ne yapar, neyle iştigal eder? Mesela bugün bir televizyon kanalına çıkıp, 28 Şubat günlerini hele hele ‘’Batı Çalışma Grubu”nu savunabilir mi acaba alnı, açık başı dik?

Bir dönem TRT TÜRK kanalına yaptığım ‘’Azüller’’ isimli programımda Sayın Bekir Yıldız Beyi konuk etmiştim. Programda, 28 Şubat döneminde yaşadıklarını anlatırken, şu kadarını söyleyeyim en az üç kez boğazım düğümlenmiş ve soru soramamıştım!

Ya Çevik Bir, bugün sokakta nasıl gezecek, arayanlar rahatlıkla ulaşabilecek mi kendisine?

Tesadüf müdür, bir hikmeti var mıdır, bilemem, ama bugün aynı zamanda -Çevik Bir gibi kendisine yarı tanrısal güç atfeden- 1960 Darbesi neticesinde, bu ülkenin Başbakanının idam kararını veren mahkemenin başı Salim Başol’un da, ölüm seneyi devriyesi (28 Şubat 1990)!

‘’Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor’’ meşhur sözünün sahibi Salim Başol!

Bugün mezarının başında, kendi ailesi de dahil olmak üzere kaç kişi dua okumak için bulunacak acaba?

Ey Çevik Bir Beyefendi, bugün 28 Şubat ve biz biliyoruz ki, Başol gibi size de birileri direktif verdi ve ‘’Batı Çalışma Grubu'nu’’ kurdunuz, bugün herkes sussun sadece siz konuşun! Sayın Karatepe sussun, Sayın Bekir Yıldız sussun, sadece siz konuşun! Çıkın bir kanala ve ‘’Batı Çalışma Grubu'nu birileri istedi ben de kurdum’’deyin, o birilerinin kim olduğunu bu millet biliyor, ama bir de sizin ağzınızdan duysun!

Ey Çevik Bir, ölüm var, sevdiklerinle nice sağlıklı bir hayat dilesem de ölüm var!

Çıkın, o “BİRİLERİNİ” deyin ve o dönemin mağdurlarından helallik alın! Salim Başol’dan bir farkınız olsun! Bunu, en azından, sizden sonra arkanızda kalacak olan torunlarınız için yapın!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png