III. Milli Kültür Şurası’na dair


3. Milli Kültür Şurası hayırlısıyla başladı!

Aslında anayasal olarak her 3 yılda bir toplanması gereken şuramızı 27 yıl sonra toplamayı başardık hamdolsun! İl Kültür Müdürleri, Belediye Kültür Müdürleri, hatırı sayılır bir kalabalık toplanmıştı, öylesine bir kalabalık ki, bendeniz salonda oturacak yer bulamayıp basına ayrılan bölüme geçmiştim, ne yazık ki basın kartım olmadığı için oradan da çıkmak zorunda kaldım! Buna rağmen her daim, ‘’Acilen, iller bazında toplantılar yapılıp, her İl Kültür Müdürünün çantasında ilinin kültürel envanteri, yanında da kültür manifestosunu yazan müellifler ve yine kültürün dili sanatçılar bulunmak üzere bir haftalık kültür kurultayı toplanmalı’’ diyen biri olarak, geç de olsa şuranın toplanmış olması elbette hamd ettiğim bir durum!

I. Kültür Şurası 1982 yılında ihtilal hükümeti tarafından toplandı ve katılanların çoğu kültür alanındaki mevcut statükonun temsilcileri oldu. Yani yaklaşık 200 yıldır özelikle de ‘’Kimliksizleştirme’’ faaliyetini kültür ve sanat hayatı üzerinden yapan mevcut statükocular, “Bu milleti nasıl daha fazla, kendi öz kültüründen uzaklaştırırız, kültür ve sanat alanındaki mevcut kadroya nasıl daha iyi haklar ve statüler kazandırırız?” onu konuştular. Bunun en güzel delili de, o dönemlerde tiyatro ve sinema alanındaki geriye gidiştir! 1982 yılında toplanan Kültür Şurası döneminde memleketim Ordu’da dört kapalı, iki yazlık sinema vardı! II. Kültür Şurası'nın toplandığı 1989 tarihine kadar geçen sürede, Ordu bu dört kapalı, iki yazlık sinemasını ve bir tarihi tiyatro salonunu kaybetti! Memleketim Ordu üzerinden verdiğim bu örnek hemen hemen tüm vilayetlerimiz için geçerli!

II. Kültür Şurası, 1989 yılında sağ iktidar ANAP döneminde toplandı! Bu şurada da yine mevcut statükonun temsilcileri vardı, zaten bir elin parmakları kadar olan bizim mahallenin müellifleri ve sanatçıları ‘’Bizim Ahmet’’ alışkanlığının kurbanı oldu, özellikle de ‘’Sahne sanatları’’ alanında!

Bu bir tesadüf değildi, bu bile bile yapılan, her bir aşaması üzerinde çalışılan bir plandı ve neticesinde, son 200 yıldır milleti, milletin kültürünü aşağılayan anlayış, memlekette istediği gibi at koşturdu taltif edildi!

Özellikle, 1989 yılından sonraki gerek Devlet Tiyatroları oyunlarına, gerek popüler özel tiyatro oyunlarına, televizyon dizileri ve sinema filmlerine bakınız; hepsinde, ahlaksız, sahtekâr, ırz düşmanı ne kadar karakter, tipleme varsa, istinasız sakallıdır, ya hacıdır ya da mahallenin imamıdır!

Sonuç mu? Mahallenin imamının ar edip mahalleyi terk etmesi, peşinden 8 yıllık eğitim mecburiyeti, imtihanlarda kota, ilkokul çağında ve öncesi çocuklara Kur'an kursuna gitme yasağı, aynı anda tiyatro sahnelerinde ve televizyon kanallarında defalarca gösterilen ‘’Gölgelerin Gücü Adına Yaşasın Kâinatın Hâkimi He man”!

Ardından mahalleye sakalsız, ütülü pantolonlu, çok güzel konuşan, çok güzel ağlayan bir imam geldi FETÖ!

Ve 15 Temmuz başarısız işgal girişimi!

O tankların altına yatan, mermilerin karşısında göğsünü siper edenlerin birçoğu da hayatında tiyatro seyretmeyen, dizi saatinde yorgunluktan uyuyan insanlardı! Oysa zamanımızın gerçeği çok daha farklı, artık bu çağ iletişim çağı, o diziler, o filmler tarladaki insanların yatak odalarına ceplerine çoktan girdi!

Her şeye rağmen, Genel Yayın Yönetmenim Sayın Turgay Güler’in müsamahasına sığınarak, en azından sahne sanatlarının anası “Tiyatro”nun belli başlı acil sorunlarını, mesleğim adına yazayım, istedim.

1- Yaklaşık 100 yıldır süregelen, yanlış yapılanmaların sonucu yanlış kadroların sahnelediği, yanlış oyunlarla ‘’Geleneksel Türk Tiyatrosu’’ aşağılanmış, insanımız tiyatrodan soğutulmuş, tiyatro millete düşman ideolojilerin, aracı haline getirilmiştir! Çare olarak, lise ve üniversitelerimizde özellikle ‘’Geleneksel Türk Tiyatrosu’’ bölümleri açılmalıdır. Mevcut DT ve ödenekli tiyatrolar, anlayış, yapılanma, tarz, bina yapısı açısından reforma tabi tutulmalıdır.

2- AK Parti iktidarı döneminde üniversitelerimizin sayısının artmasıyla konservatuar ve güzel sanatlar bölümleri de artmış ve bu sayı 30’u aşmış bulunmaktadır! Bu mezun gençlerimizin de, istihdam sorunları ortaya çıkmıştır. Çözüm olarak, en azından büyükşehir belediyeleri bünyesinde ‘’Şehir Tiyatroları’’ açılarak istihdam sağlanabilir. Bu aynı zamanda da temaşa geleneğinin yaşatılmasını ve sürdürülmesini sağlayacaktır! Mevcut ekonomik teşvik paketleri kapsamına tiyatro da alınmalı, tiyatro mezunları girişimciliğe teşvik edilmelidir.

3- Tiyatro sadece bir sahne sanatı olmakla kalmayıp, bütün sanat dallarına zemin hazırlayan bir sanat dalıdır. Mesela, eğer tiyatronuz yoksa sinemanız da gelişemez, dizi sektörünüz de gelişemez, eğer bu alanda yoksanız hep devşirme sanatçılar ve müelliflerle çalışmak zorunda kalırsınız! Bu da ısmarlama iş olacağından -sanat ısmarlama anlayışı asla kaldırmaz- faydadan ziyade zarar doğurur. Sanata ve sanatçıya yol açmak için, mevcut Vergi Usul Kanunu yeniden ele alınmalı mevcut ‘’Ticari İşletme’’ mantığından vazgeçilmelidir!

Benimkisi, “Hariçten gazel okumak” biliyorum daha fazla uzatıp kafanızı ütülemeyeyim. Mesleği tiyatro sanatçılığı olan ve 35 yıldır Anadolu’yu dolaşan bir tiyatro emekçisi olarak, (Bu kendi kuruntum da olabilir) bu naçizane düşüncelerim dikkate alınırsa ne mutlu bana!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png