2868’e Yemen yaz yolla geri gelmesin


Havada bulut yok bu ne dumandır.

Mahlede ölüm yok bu ne figandır.

Şu Yemen elleri ne de yamandır.

Adı Yemen'dir/Gülü dikendir.

Giden gelmiyor/ Acep nedendir.

Kışlanın önünde redif sesi var.

Açın çantasını acep nesi var,

Bir çift kundurayla bir de fesi var.

Burası Huş ‘tur/ Yolu yokuştur

Giden gelmiyor/ Acep ne iştir.

Bu türküyü bilmeyeniniz var mı, tıpkı aynı zamanlarda yakılan Çanakkale Türküsü gibi, dinleyip de gözleri dolmayanınız var mı?

Çanakkale içinde Aynalı Çarsı,

Ana ben gidiyom düşmana Karsı.

Of gençliğim eyvah.

Çanakkale içinde bir uzun selvi,

Kimimiz nişanlı kimimiz evli.

Of gençliğim eyvah.

...

Analar babalar mektubu kesti.

Of gençliğim eyvah!

Her iki türkünün sözleri ne kadar da birbirine benziyor, çünkü her iki türküde de giden geri gelmiyordu, çünkü gidenler geri dönmeyi düşünmeden çıkmışlardı yola! Vatan, namus, bayrak tehlikeye düşmüşse geri dönmeyi düşünmemişlerdi, bir asır öncesinde var olma yok olma savaşıydı yaşananlar!

Peki, kiminle savaş veriliyordu? Bugün El Bab’da kiminle savaşıyorsak, bugün Avrupa’da bakanlarımızın toplantılarını kimler iptal ediyorsa onlarla savaşılıyordu!

Dün bir Zenci Musa vardı, üç yüz bin Osmanlı altınını tek başına yetiştirmişti Yemen’e! Bakınız Merhum Mehmet Akif Ersoy, bugün Üsküdar Özbekler Tekkesi avlusunda yatan merhum Sudan’lı Zenci Musa için ne demiş: “Eşref Bey'in emir eri Zenci Musa/ İsa Peygamber'e omuzlarını ödünç verir/ Ve Peygamber bu sayede göğe tırmanabilir” !

Zenci Musa, Çanakkale Savaşı’ndan sonra kendisine bağlanan emeklilik maaşını “Ben bu fakir milletin parasını alamam” diyerek reddetmiş, geceleri milli mücadeleye silah sevki, gündüzleri hamallık yapmaya başlamıştır. Dönemin işgal komutanı Harrington, onu mahiyetine almak için çuval dolusu altın teklif ettiğinde, Zenci Musa şu cevabı verir, “Her teklif herkese yapılmaz. Bu teklif beni rencide eder. Benim devletim Osmanlıdır. Bayrağım ay yıldızlı bayraktır. Komutanım Eşref Bey’dir. Bu iş bitmedi. Sizinle mücadelemiz devam edecek.”!

Evet, bir asır öncesinin rövanşını almaya geldiler ve Yemen’de yani eski adı ile Sudan’da kardeşlerimiz ölüyor! Bir asır önce dedelerimiz gitmişti, dönmediler! Şimdi sıra bizde, bizim işimiz çok daha kolay, telefonlarımızı elimize alalım ve 2868’e “Yemen” yazıp, Yemen’e bir ekmek, bir tas çorba, yavrulara süt yollayalım, hadi yollayalım ve yolladıklarımız geri gelmesin!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 Yenilmez Sanat Merkezi - Her Hakkı Saklıdır.

Yeni logo.png