İnandığımız gibi yaşayabilsek!


Nasip ne zaman, nasıl bir vesile ile gelir siz bilemezsiniz, yürekten umar ve beklersiniz, umarlığınız umut olur, bir vesile gelir ve bir bakmışsınız ki, oluvermiş umduğunuz şey! Allah nasip etti bir umre ve muhterem babam ile hac nasip oldu! Mübarek topraklara gidebilmek için sıra bekleyen, bunca yürekler varken bir daha nasip olur mu diye düşünürken Allah bu sefer evladımla mübarek topraklara gitmeyi nasip etti hamd olsun!

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ihrama girdik niyet eyledik ve yola çıktık! Uçakta sadece Türk yolcular yok, diğer Müslüman ülke vatandaşları kardeşlerimizle beraberiz! Dillerde “LebbeykAllâhümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde venni’mete leke vel mülk,lâ şerîke lek”,

yani “Hizmetine geldim, ey Allah’ım, hizmetine geldim. Senin ortağın yoktur, hizmetine geldim.Hamd ve nimet senindir. Mülk senindir, ortağın yoktur. Allah’ım sana itaat ve ibâdete hazırım emrine boyun eğiyorum. Sana ibâdet üzereyim, senin ortağın yoktur, emrine boyun eğiyorum. Hamd ve nimet gerçekte senindir, mülk de sana mahsustur. Senin ortağın yoktur.”

Uçaktaki her bir yolcunun samimiyeti gözlerinden okunuyor. Kimi kardeşlerimiz öylesine hararetli bir yüreğe sahip ki gözlerinden damla damla yaşlar dökülüyor!

Cidde Havalimanı'na indiğimizde o samimi yüreklerin pasaport kontrolünde dakikalarca beklemeleri, bir yanda gülerek muhabbet eden Suudi polisler ve diğer yanda belki de yıllardır para biriktirip her rekat namazında dua ederek hayal kurup hayalleri gerçek olmuş kardeşlerimiz! İster istemez “Neden, neden bir gülen yüz, yürekten bir hoşgeldiniz, çok görülür bu insanlara?” diye düşünmeden yapamıyor insan!

Bazı mekanlar vardır ki, o mekanlarda yaşayan insanların mecburiyetleri vardır. Bu topraklar da işte böyledir, böyle de olmalıdır! Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar bir güler yüzden, yürekten bir “Hoşgeldiniz kardeşim” tebessümünden mahrum olmamalılar!

Durup nefeslenecek bir mekanın olmamasından mı, yoksa tüm İslam ülkelerinde fecaat arz eden helalardan mı bahsetsem?

Temizlik imandandır dininin müsebbipleri bizler, mekanlarımızın halinden imanımızın aslında ne halde olduğunu görmekten bile aciziz!

İki hafta önce Almanya, Fransa seyahatim olmuştu. Muhteşem cafeler, tertemiz helalar... Evet oralarda da pasaport kontrolünde bekliyorsunuz ama o bekleten senin dindaşın değil, o sana başka bakıyor, Senin adın: Müslüman!

İnancım odur ki biz birbirimize başka bakmalıyız, KARDEŞÇE!

Merhum Mehmet Akif Ersoy’a, Almanya seyahati dönüşünde arkadaşları, “Ne gördün?”diye sorarlar. Merhum Akif’in cevabı çok enteresan, “İşleri var dinimiz gibi, dinleri var işimiz gibi”!

Aradan bir asır da geçse, halimiz bu!

Ah işlerimizi de dinimiz gibi yapabilsek!

Halimiz, “İnandığımız gibi yaşamaktan ziyade, yaşadığımız gibi inanmak” hali!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square