Kıbrıs'ta barbarlık müzesi!


Sene 1974, dedem, babam, amcalarım bütün sülale radyonun başına toplanmış ajans dinliyor, rahmetli babaannem de bir köşede elinde tespihi dua ediyor! Dualar, Kıbrıs’ta savaşan Mehmetçikler için!

Haftada bir kaç gün de olsa gelen gazetelerde, tüyler ürperten resimler!

Hele bir resim var ki, o dönem aklı erenlerin gözlerinin önünden, hala gitmez! Binbaşı Nihat İlhan’ ın, eşinin (Mürüvvet Hanım) ve çocuklarının (Murat, Kutsi, Hakan) barbar EOKA katilleri tarafından şehit edilişi!

Tabip Binbaşı Nihat İlhan eşi ve çocukları barbar EOKA katilleri tarafından şehit edilirken ne ile meşgulmüş biliyor musunuz? Lefkoşa Hastanesi'nde hamile bir Rum annenin ameliyatındaymış! Hem de hasta anayı ve çocuğunu ameliyat masasında kurtarmaya çalışırken kulağına eğilinip, evinin barbar EOKA katilleri tarafından basıldığı söylenmesine rağmen ameliyatı yarıda bırakıp gitmemiş!

Kanlı Noel!

Rahmetli Turan Güneş’in “Ayşe tatile çıksın” parolası ile başlayan Kıbrıs Barış Harekatı!

Nihayetinde 498 Mehmetçik, 70 Kıbrıs mücahidi şehit!

Bugüne kadar bulunamayan binlerce kayıp!

Yeni bulunan toplu mezarlar!

Bütün bunların, bu şehitlerin bir sebebi vardı elbet; bugünkü Suriye’de, İslam ordularının ilk donanması kurulur ve ilk seferini Kıbrıs’ a yapar, Komutan Hazreti Ömer (Halife Hazreti Ömer değil) ve yedi arkadaşı şehit düşerler, onlar bugün, Girne’de Hz.Ömer Türbesinde yatmaktadır!

Bitmemiştir bu sevda; Hazreti Peygamberimiz bir gün Ümmü Haram’ın (Teyzesi) evinde öğle uykusuna yatar, bir müddet sonra gülerek uyanır, Ümmü Haram sorar, “ Ey Allah Resulü, sizi güldüren nedir?” O şöyle buyurur: “Ümmetimden bir topluluğun işine hayran kaldım. Tahtlar üzerine kurulmuş sultanlar misali deniz seferine çıkıyorlardı!” Ümmü Haram, “Ey Allah Resulü, Allah’a dua edin beni de onlardan kılsın” der. Allah Resulü (sav), “Sen onlardansın” buyurduktan sonra tekrar uykuya dalar. Bir süre sonra tekrar gülerek uyanır, ilkinde söylediğini iki veya üç kez tekrar eder. “Ey Allah Resulü! Allah’ a dua edin, beni onlardan kılsın” der Ümmü Haram. Allah Resulü “Sen ilklerden olacaksın” buyurur. Ümmü Haram Übade b. Es- Samit (ra) ile evlenir. Kocasıyla birlikte deniz seferine çıkar, hedef Kıbrıs! Bu seferde eşi gaza meydanında kılıç sallarken kendisi de yaralı askerlerin yarasını sarar, bu savaşta bineğinden düşer, boynu kırılır şehit olur! Bugün Rum kesiminde “Hala Sultan Tekkesi” içerisinde yatmaktadır!

Yarıda kalan bu sefer, 1571 senesinde 2. Selim zamanında, Lala Mustafa Paşa tarafından tamamlanır!

Evet, sebep buydu!

Nasıl Eyüp Sultanların yarım kalan seferini Fatih Sultan Mehmet Han tamamlayıp İstanbul’u vatan yapmışsa; İstanbul barbarlar tarafından 1920’ de tekrar istila edildiğinde, 1923’te nasıl Mehmetçik tarafından kurtarılmışsa; 20 Temmuz 1974’te de Kıbrıs kurtarılmıştır!

Çünkü, İstanbul nasıl vatan toprağı ise, Kıbrıs da vatan toprağıdır!

Kıbrıs’tayım, Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın evinin önünde!

Bugünkü adıyla “Barbarlık Müzesi”nde!

Uğrunda kan döken evlatların emaneti vatandır Kıbrıs! Asla terk edilemez!


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square